Czas na następne wydarzenie filozoficzne! Spotykamy się już 28 czerwca (czwartek), w godzinach 18:00-20:00, w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni.
“Post-prawda” to termin, który wprost zdominował debatę publiczną. Wraz z Miłoszem Wieczorem zastanowimy się nad prawdą i post-prawdą we współczesnym świecie. Naszym filozoficznym przewodnikiem będzie Friedrich Nietzsche.
Wstęp wolny. Na miejscu poczęstunek: herbata i ciasto!
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY! (limit miejsc: do 30 osób)
Potwierdzenie uczestnictwa prosimy wysłać na adres mailowy: ksiegarnia@vademecumgdynia.org z podaniem imienia, nazwiska i numeru telefonu. Zgłoszenia można dokonać również telefonicznie: 58-661 15 41
Zapraszamy serdecznie!
– Możliwość faktu. Nietzsche, prawda i post-prawda –
Data: 28 czerwca (czwartek)
Godzina: 18:00-20:00
Miejsce: Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7, Gdynia
Materiał do lektury: fragmenty tekstów Friedricha Nietzschego
Wybrane ustępy z tekstu będą także dostępne na miejscu, w Cafe Księgarni Vademecum (możliwość wypożyczenia kopii) oraz w wersji elektronicznej (wysyłamy mailem).
Warsztat poprowadzi Miłosz Wieczór – Pracuje nad doktoratem na Politechnice Gdańskiej. Współzałożyciel “Radykalnego słonia”. Nihilistyczny scjentysta z programem pozytywnym. Od czasu lektury Prousta uważa, że życie “jest spoko”, o co zresztą nieustannie kłóci się sam ze sobą.
Wydarzenie na Facebooku!
Wydarzenie na Trójmiasto.pl!
– Kalendarz spotkań –
28 czerwca – Możliwość faktu. Nietzsche, prawda i post-prawda – Miłosz Wieczór
12 lipca – Pozytywizm w Polsce. Czym jest postęp? – Adam Jank
26 lipca – Polska tradycja niepodległościowa a materializm dialektyczny i historyczny – Cyprian Kraszewski
9 sierpnia – Hans-Georg Gadamer i hermeneutyka – Konrad Woźniak
… i więcej aż do grudnia 2018!
W tym roku zorganizujemy również warsztaty o Sędziwoju Alchemiku i poszukiwaniu kamienia filozoficznego, o współczesnym stoicyzmie, o sporze Kazimierza Twardowskiego z Henrykiem Struve czy o filozoficznych inspiracjach malarza Jacka Malczewskiego. Podejmiemy też parę świetnych tematów, których nie chcemy na razie zdradzać. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji!
– O projekcie “Wszystko jest filozofią – edycja II” –
“Wszystko jest filozofią – edycja II” to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.
Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski.
Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.
Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.
1 thought on “Możliwość faktu. Nietzsche, prawda i post-prawda – warsztaty filozoficzne”
Comments are closed.