Akademia Małego Filozofa – Przyjaciele

Ostatni raz przed wakacjami zapraszamy na spotkanie grupy Starszych Akademików! Widzimy się już 24 czerwca (w niedzielę) o godz. 11:00 w Cafe Księgarni Vademecum. Porozmawiamy o przyjaźni.

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
– telefon: 58 661 15 41
– email: ksiegarnia@vademecumgdynia.org

Akademia Małego Filozofa – Przyjaciele

Data: 24 czerwca (niedziela)
Godzina: 11:00-13:00
Miejsce: Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7, Gdynia

Temat:
Przyjaciele – sztuczna inteligencja, przyjaźń
Czym jest przyjaźń? Jakie są jej aspekty?
Jak wygląda prawdziwa przyjaźń?

Temat ten pozwala także zastanowić się nad naszą relacją do przedmiotów i obiektów.
Czym są dla nas i w jakie wchodzimy z nimi relacje/ zależności? Czy w przyszłości (może już niedalekiej) roboty zastąpią nam przyjaciół? Czy komputery już tego nie zrobiły?

Wydarzenie na Facebooku!
Wydarzenie na Trójmiasto.pl!

Harmonogram kolejnych zajęć

24/06/18 Przyjaciele – sztuczna inteligencja, przyjaźń. Czym jest przyjaźń? Jakie są jej aspekty? Jak wygląda prawdziwa przyjaźń?
16/09/18 Książę i prosię – szczęście. Czy lepiej być niezadowolonym człowiekiem czy zadowoloną świnią?
14/10/18 Statek Tezeusza – tożsamość osobowa, zmiana
10/11/18 Wojna sprawiedliwa. Czy i kiedy można zacząć wojnę? Czym jest wojna?
09/12/18 Odyseusz i Cyklop – nieistniejące byty. Czy mityczne istoty istnieją? Jak wiele oczu ma Cyklop jeśli istnieje? Czy Shrek istnieje?

Prowadzące

Ewelina Grądzka – edukatorka, popularyzatorka nauki. Jest prezesem Stowarzyszenia “Pod wspólnym niebem”, którego misją jest zaangażowanie w budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy i promowanie idei pokoju i współpracy. Prowadzi projekty w Polsce i zagranicą, w krajach rozwijających się, np. w Kirgistanie. Wierzy, za Arystotelesem, że “Wszystkim ludziom wrodzone jest pragnienie poznania”. Jest doktorantką Akademii Ignatianum w Krakowie na Wydziale Filozoficznym. Przeszła szkolenie z facylitacji zajęć z filozofii dla dzieci przy “The Philosophy Foundation” w Londynie i prowadziła zajęcia w Szkole Podstawowej Sandhurst w Catford, Londyn.
Dorota Wolter – animatorka kultury, instruktorka teatralna, pedagog. Jest absolwentką Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego i Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracuje z Powiatowym Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Wejherowie, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Stacją Kultura w Rumi.

O projekcie “Akademia Małego Filozofa”

Akademia Małego Filozofa to cykl zajęć warsztatowych, których głównym celem jest rozbudzanie twórczego myślenia oraz kształtowanie intelektualnej samodzielności dzieci poprzez naukę i zabawę. Zaplanowałyśmy 15 warsztatów dla dwóch grup wiekowych, które planujemy zrealizować od marca do grudnia 2018 roku.

– Grupa Maluszków (dzieci w wieku 4-6 lat) spotykać się będzie raz w miesiącu podczas cyklu zajęć filozoficzno-teatralnych z Magdaleną Bochan-Jachimek.
– Grupa Starszaków (dzieci w wieku 7-9 lat) także spotykać się będzie raz w miesiącu podczas cyklu zajęć z edukacji filozoficznej z Eweliną Grądzką, Dorotą Wolter i Agatą Braun.

Zaproponowane przez nas tematy warsztatów niosą wartości uniwersalne i wpisują się w nowe trendy w kształceniu, w których coraz większy nacisk kładzie się na przełamywanie rutyny i przyciąganie uwagi dzieci poprzez dyskusję i wsłuchiwanie się w ich potrzeby.

Postawiłyśmy sobie za cel pokazanie dzieciakom, ile uciechy można znaleźć w nauce samodzielnego myślenia, tolerancji i szacunku wobec poglądów drugiego człowieka. Mamy nadzieję odkryć przed nimi i ich rodzicami ścieżkę rozwoju osobistego, która mogłaby się stać ciekawym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Chcemy również pokazać rodzicom, że filozofia i rozmowa to ważny punkt w wychowaniu dziecka i nie musi być przekazywana w formie skostniałej i nudnej.

Realizacja: Fundacja Vademecum i Stowarzyszenie “Pod wspólnym niebem”

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

About Author

Wesprzyj kulturę!

10 1020 4900 0000 8102 3090 9604 - numer naszego konta fundacyjnego. Dzięki!

Kontakt

ksiegarnia@vademecumgdynia.org Fundacja Vademecum ul. Morska 69/6 81-323 Gdynia