Powracamy z naszym flagowym projektem filozoficznym:
Czas na “Wszystko jest filozofią – edycja II”!
Pierwsze spotkanie odbędzie się 29 marca (czwartek), w godzinach 18:00-20:00, w Cafe Księgarni Vademecum.
Warsztat filozoficzny o hipotezach sceptycznych – złośliwym demonie Kartezjusza i hipotezie symulacji Nicka Bostroma – poprowadzi Adam Jank.
Wstęp wolny. Na miejscu poczęstunek.
Obowiązują zapisy (limit miejsc: do 30 osób)
Potwierdzenie uczestnictwa prosimy wysłać na adres: ksiegarnia@vademecumgdynia.org z podaniem imienia, nazwiska i numeru telefonu. Zgłoszenia można dokonać również telefonicznie: 58-6611541
Zapraszamy serdecznie!
Vademecum filozoficzne #1 – Hipotezy sceptyczne: złośliwy demon, życie snem i Matrix
Data: 29 marca (czwartek)
Godzina: 18:00-20:00
Miejsce: Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7, Gdynia
Opis:
“Śniło mi się, że byłem motylem, i nie wiem, czy jestem człowiekiem, któremu śniło się, że jest motylem, czy też jestem motylem, któremu się śni, że jest człowiekiem.” – Liezi, taoistyczny traktat filozoficzny
Warsztat rozpoczniemy od przedstawienia krótkiej historii sceptycyzmu: od etycznego sceptycyzmu Pirrona z Elidy po metodologiczny sceptycyzm Kartezjusza. Następnie przyjrzymy się biografii i epoce Kartezjusza. To będzie świetne wprowadzenie do uważnego przeczytania dwóch pierwszych medytacji z “Medytacji o pierwszej filozofii”. Tak zrekonstruujemy szeroko komentowaną hipotezę sceptyczną: złośliwego demona Kartezjusza. Następnie przyjrzymy się jej współczesnym wersjom argumentacji sceptycznych, skupiając się przede wszystkim na hipotezie symulacji Nicka Bostroma. To pomysł, mówiący o tym, że tak naprawdę żyjemy wewnątrz symulacji komputerowej, niczym bohaterowie filmu “Matrix” (1999).
Materiał do lektury: Kartezjusz, “Medytacje o pierwszej filozofii. Tom 1”, przekład Maria i Kazimierz Ajdukiewiczowie, medytacje pierwsza i druga, str. 24-39, Warszawa 2010. Tekst dostępny w Cafe Księgarani Vademecum (możliwość wypożyczenia).
Warsztat poprowadzi Adam Jank – Współzałożyciel “Radykalnego słonia”. Studiuje filozofię na Uniwersytecie Gdańskim, działa w Fundacji Vademecum, interesuje się neoplatonizmem, gnozą i myślą romantyczną. Lubi koty.
Kalendarz spotkań
29 marca – Hipotezy sceptyczne: złośliwy demon, życie snem i Matrix – Adam Jank
12 kwietnia – Filozofia, nauka i sens życia w myśli Michała Hellera – Błażej Szymichowski
19 kwietnia – Romantyzm w Polsce: mesjanizm i filozofia narodowa – Adam Jank
25 kwietnia – Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą? – dr hab. Natasza Szutta (wykład w Gdyńskim Centrum Filmowym)
10 maja – Arthur Schopenhauer i Młoda Polska – Jan Krzysztof Rychert
17 maja – Dr Oliver Sacks i jego podróże po umyśle – Marcin Wróbel
… i więcej aż do grudnia 2018!
W tym roku zorganizujemy również warsztaty o Sędziwoju Alchemiku i poszukiwaniu kamienia filozoficznego, o współczesnym stoicyzmie, o wpływie filozofii Friedricha Nietzschego na twórczość polskich poetów, o sporze Kazimierza Twardowskiego z Henrykiem Struve czy o filozoficznych inspiracjach Jacka Malczewskiego. Podejmiemy też parę świetnych tematów, których nie chcemy na razie zdradzać. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji!
O projekcie “Wszystko jest filozofią – edycja II”
“Wszystko jest filozofią – edycja II” to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.
Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski.
Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.
Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.