Gdynia Rodzinna zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu Literatury Dziecięcej “Koci Łapci”. To wydarzenie organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci obchodzonego w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. Zapraszamy całe rodziny 3 kwietnia 2018 r. w godzinach 14:00-18:00 do Muzeum Emigracji ul. Polska 1.

Festiwal Literatury Dziecięcej Koci Łapci w Gdyni
miejsce: Muzeum Emigracji
adres: ul. Polska 1, 81-339 Gdynia
kiedy: wtorek, 3 kwietnia 2018 godz. 14:00 – 18:00
ceny biletów: Wstęp wolny

Gdynia Rodzinna zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu Literatury Dziecięcej “Koci Łapci”. To wydarzenie organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci obchodzonego w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. Zapraszamy całe rodziny 3 kwietnia 2018 r. w godzinach 14:00-18:00 do Muzeum Emigracji ul. Polska 1. „Podczas festiwalu odbędą się spotkania z księgarzami, biblioteką, zaplanowaliśmy szereg wykładów dla rodziców i dzieci, głośne czytanie ze specjalnym udziałem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, warsztaty tworzenia ilustracji czy pisania rymowanek. Podpowiemy rodzicom jak opowiadać dzieciom książki i podsuniemy ciekawe pomysły na wspólne spędzanie wolnego czasu” – mówi Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny, organizatorka wydarzenia. „Zauważamy od jakiegoś czasu, że rodzice świadomie sięgają po książki, a zwłaszcza książki dla dzieci. Ogromnie mnie to cieszy, bo nie ukrywam, że dzięki takim inicjatywom pozyskujemy nowych, aktywnych uczestników życia kulturalnego w Gdyni.” – dodaje Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

I. Księgarnie gdyńskie – Parter
Księgarnie gdyńskie zapraszają na swoje stoiska z książkami. Zapytajcie o kupony rabatowe dla odwiedzających festiwal gości. Sprawdźcie jakie wydarzenia dodatkowe organizują z okazji Festiwalu „Koci Łapci” – może jest to spotkanie z autorem, kreatywne warsztaty albo dni otwarte..
– Księgarnia Muzeum Emigracji
– Vademecum
– Koga
– Pol Anglo
– BookBook
– Chimera
– GWP

II. Biblioteka Gdynia
Kiermasz książek, bibliorower czy książkowa fotobudka – to atrakcje, jakie czekają na najmłodszych czytelników na stoisku Biblioteki Gdynia. W punkcie bibliotecznym za symboliczną kwotę będzie można kupić książki – zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Zapraszamy także na warsztaty robienia przypinek z cytatami z najpiękniejszych baśni i książek dla dzieci oraz do punktu selfie z książką, czyli fotobudki z możliwością wywołania zdjęcia na miejscu. W gościnne progi Muzeum Emigracji zawita też niecodzienny środek transportu – bibliorower. Ponadto na stoisku Biblioteki Gdynia będzie można zapoznać się z bieżącą ofertą wydarzeń organizowanych w filiach w całym mieście. Zapraszamy!

III. Książeczki Gdynieczki

Przedstawiamy Wam trzy publikacje dla dzieci:
„Gdynia” (2014) – foto okładki
„Legenda o gdyńskich rybkach” (2015) – foto okładki
„Koniki gdyńskie” (2016) – foto okładki
„Co latarnia Widziała” (2017) – foto okładki

To książeczki z cyklu Książeczki gdynieczki, które powstały w ramach projektu Gdynia Rodzinna. To fascynujące historie o naszym mieście, opowieści, których nikt wcześniej nie słyszał.
Napisane zostały specjalnie dla najmłodszych naszych mieszkańców. Wzruszają najmłodszych, zaciekawiają, ale także pobudzają wyobraźnię. Autorkami i autorami tekstów oraz ilustracji są gdynianie i gdynianki. Wszystkie książeczki dostępne są w Bibliotece, a także do pobrania ze strony gdyniarodzinna.pl

PROGRAM FESTIWALU

1. Warsztaty – I piętro
„Czytanie na drugie śniadanie” warsztaty literacko – plastyczne Dorota Wolter 14.00 – 18.00
„Łąka” – wiosenne ilustracje w technice wycinanki, inspirowane polską sztuką ludową
Bogna Pniewska i Klara Wincenty 14:00 – 16:00
„Uszyj ubranko dla swojej ulubionej książki” Siostry Szyją 14:00 – 16:00
„Morskie opowieści” warsztaty plastyczne Małgorzata Jarocka i Joanna Nurowska 15.00-16.00
„Kotki i myszki” – puchate kociaki i milusie myszki z włóczki – warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat Miss Betty Studio 16:00 – 18:00
„PŁYWAJKI, czyli morze jak z bajki” Patrycja Wojtkowiak-Skóra 16:10 – 18:00

2. Wykłady – sala kinowa

„Co latarnia widziała – jak opowiadać książki dla dzieci”
Małgorzata Jarocka i Joanna Nurowska 14:00 – 15:00
„Rola bajki w wychowaniu dzieci” Elżbieta Zubrzycka 15:00 – 16:00
„Gdynia i moje książki” Małgorzata Warda 16:10 – 17:10

3. Głośne czytanie – Sala Młodego Podróżnika

Zapraszamy wysłuchania książek dla dzieci szczególnie polecanych przez gdyńskie księgarnie. A czytać je będą:
1. Patrycja Wojtkowiak-Skóra, autorka 14:10
2. Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny 14:30
3. Natalia Gromow, Dyrektor Biblioteka Miejska 15:10
4. Małgorzata Jarocka, ilustratorka 14:50
5. Małgorzata Warda, autorka 15:30
6. Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni 15:50
7. Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta ds. kultury 16:10
8. Emilia Smentek, księgarnia Vademecum 16:30
9. Karolina Grabowicz, Dyrektor Muzeum Emigracji 16:50
10. Dariusz Rybacki 17:10

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

7 kwietnia godzina 13.00 / Księgarnia KOGA
– W kwietniu w Bibliotece Dąbrowa (ul. Nagietkowa 73) można oglądać, zgłoszone w konkursie, prace plastyczne stworzone przez dzieci w wieku 4-7 lat. Tematem prac jest ulubiona baśń autorstwa Charlesa Perrault. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 10 kwietnia.
– Księgarnia KOGA- 07/04/2018 godz: 13.00 zaprasza małych i dużych miłośników przygód na spotkanie z książką „Czekopłaszczada” i jej autorką – Beatą Filipp. Prezentacja książki odbędzie się w formie japońskiego teatru kamishibai. Wstęp wolny.
– Księgarnia PolAnglo- dla każdego uczestnika święta KUPON RABATOWY ze zniżką 20% (ważny do końca roku 2018 i obejmujący całą ofertę księgarni)
– Księgarnia BookBook – Róża Wiatrów- dla każdego uczestnika święta KUPONY RABATOWE na książki Wyd. Publicat do realizacji w księgarni (ważne do końca roku szkolnego)
– Cafe Księgarnia Vademecum- zaprasza na Akademię Małego Filozofa. Najbliższe spotkanie 07/04/2018 w godz: 11:00-13:00 Prowadzenie Magdalena Bochan- Jachimek
Temat: Uczciwość – czym prawda różni się od nieprawdy. Kiedy poznajemy i co na to wskazuje, że ktoś mówi nieprawdę. Wstęp wolny. Zapisy, informacje: https://vademecumgdynia.org/

Organizatorzy:
Beata Szadziul – Pełnomocnik Prezydenta ds. rodziny FOTO
Maja Wagner – Pełnomocnik Prezydenta ds. kultury FOTO

Współorganizatorzy:
Emilia Smentek – Cafe księgarnia Vademecum LOGO
Karolina Grabowicz – Muzeum Emigracji LOGO
Natalia Gromow – Biblioteka Miejska Gdynia LOGO

Koordynator Projektu: Justyna Śliwicka – Gdynia Rodzinna

Zajrzyjcie na
www.gdyniarodzinna.pl

About Author