Czas na następne wydarzenie filozoficzne! Spotkamy się już 12 lipca (czwartek), w godzinach 18:00-20:00, w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni. Rok 2018 pozwala nam świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w tegorocznej edycji naszego projektu popularyzującego filozofię szczególny nacisk położyliśmy na polską tradycję intelektualną. Podczas najbliższego spotkania przyjrzymy się polskim pozytywistom. Warsztat poprowadzi Adam Jank.

Czas na następne wydarzenie filozoficzne! Spotkamy się już 12 lipca (czwartek), w godzinach 18:00-20:00, w Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni.

Rok 2018 pozwala nam świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w tegorocznej edycji naszego projektu popularyzującego filozofię szczególny nacisk położyliśmy na polską tradycję intelektualną. Podczas najbliższego spotkania przyjrzymy się polskim pozytywistom. Warsztat poprowadzi Adam Jank.

Wstęp wolny. Na miejscu poczęstunek: herbata i ciasto!
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY! (limit miejsc: do 30 osób)
Potwierdzenie uczestnictwa prosimy wysłać na adres mailowy: ksiegarnia@vademecumgdynia.org z podaniem imienia, nazwiska i numeru telefonu. Zgłoszenia można dokonać również telefonicznie: 58-661 15 41
Zapraszamy serdecznie!

– Pozytywizm w Polsce. Czym jest postęp? –

Data: 12 lipca (czwartek)
Godzina: 18:00-20:00
Miejsce: Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7, Gdynia

Materiał do lektury: fragmenty tekstów Aleksandra Świętochowskiego i Stevena Pinkera
Wybrane ustępy z tekstu będą także dostępne na miejscu, w Cafe Księgarni Vademecum (możliwość wypożyczenia kopii) oraz w wersji elektronicznej (wysyłamy mailem).

Warsztat poprowadzi Adam Jank – Redaktor naczelny “Radykalnego słonia”. Studiuje filozofię na Uniwersytecie Gdańskim, działa w Fundacji Vademecum, interesuje się neoplatonizmem, gnozą i myślą romantyczną. Lubi koty.

Wydarzenie na Facebooku!
Wydarzenie na Trójmiasto.pl!

– Kalendarz spotkań –

12 lipca – Pozytywizm w Polsce. Czym jest postęp? – Adam Jank
26 lipca – Polska tradycja niepodległościowa a materializm dialektyczny i historyczny – Cyprian Kraszewski
9 sierpnia – Hans-Georg Gadamer i hermeneutyka – Konrad Woźniak

… i więcej aż do grudnia 2018!

W tym roku zorganizujemy również warsztaty o Sędziwoju Alchemiku i poszukiwaniu kamienia filozoficznego, o współczesnym stoicyzmie, o sporze Kazimierza Twardowskiego z Henrykiem Struve czy o filozoficznych inspiracjach malarza Jacka Malczewskiego. Podejmiemy też parę świetnych tematów, których nie chcemy na razie zdradzać. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji!

– O projekcie “Wszystko jest filozofią – edycja II” –

“Wszystko jest filozofią – edycja II” to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.

Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski.
Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.

Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.

Organizator


Partnerzy


Patroni

About Author