Hermeneutyka należy do najważniejszych i niezmiennie popularnych nurtów współczesnej filozofii. Tak samo długa, jak lista jej zwolenników, jest ta z jej przeciwnikami. Ze strony naukowców, należących do tak różnych tradycji myślenia, jak filozofia analityczna oraz teoria krytyczna, formułowane były liczne zarzuty pod adresem hermeneutyki; w tym nawet o jej nienaukowość i bełkot żargonu.
W ramach warsztatów przedyskutujemy wybrane argumenty “wrogów” hermeneutyki i zobaczymy, jak różne pojmowanie kwestii, czym w ogóle jest filozofia, prowadzi do bardzo odmiennych wobec niej oczekiwań.
Gość: Konrad Woźniak: Łodzianin z pochodzenia, od wielu lat mieszka w Niemczech. Absolwent historii na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Naukowo zajmuje się przede wszystkim stosunkami polsko- żydowskimi i szeroko pojętą historią idei, lecz dwie jego największe pasje to filozofia i literatura. Uwielbia twórczość Thomasa Pynchona i Fiodora Dostojewskiego, „Fausta” Goethego oraz Jacka Dukaja.
Spotkanie odbywa się w ramach realizacji projektu – Wszystko jest filozofią 2.3 – współfinansowanego ze środków Miasta Gdyni.