25 kwietnia (środa) o godz. 18:00 zapraszamy na wykład dr hab. Nataszy Szutty w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego – Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą?
Ktoś mógłby zapytać, co to za głupie pytanie, przecież każdy ma jakiś charakter. Każdy z nas jest “jakiś”, a to jaki jest, najłatwiej charakteryzować w kategoriach cech charakteru – np. mądry/niemądry, przyjazny/wrogi, otwarty/zamknięty. Część tych cech ma charakter moralnie neutralny, a część moralnie dobry lub zły (jak moralne cnoty czy wady).
A jednak jest spora grupa filozofów, psychologów i etyków, zwanych sytuacjonistami, którzy nie boją się twierdzić, że w pewnym sensie pod względem moralnym jesteśmy nijacy, a nasze zachowanie zależy głównie od sytuacji, w jakich stawia nas los. Nasz gość zaprezentuje argumenty sytuacjonistów (m.in. dane eksperymentalne i historyczne) oraz podejmie próbę obrony charakteru moralnego i cnoty.
Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą?
Data: 25 kwietnia (środa)
Godzina: 18:00-20:00
Miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe – księgarnia / galeria, ul. plac Grunwaldzki 2, Gdynia
Spotkanie będzie nawiązywało do treści książki Nataszy Szutty pt: “Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą? Dyskusja z sytuacjonistyczną krytyką etyki cnót”, Lublin: Academicon 2017, ss. 495.
W trakcie spotkania będzie możliwość nabycia książki w atrakcyjnej cenie.
Natasza Szutta – dr hab., pracownik Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w etyce, metaetyce i psychologii moralności. Autorka wielu publikacji naukowych, m.in. książek “Współczesna etyka cnót, Projekt nowej etyki?”, Gdańsk 2007; red. “Współczesna etyka cnót: możliwości i ograniczenia”, Warszawa 2010; współredakcja “W poszukiwaniu moralnego charakteru”, Lublin 2015 oraz licznych artykułów w czasopismach naukowych. Związana z czasopismem popularnonaukowym “Filozofuj!”, w którym prowadzi stały dział “Etyka w literaturze”.
Kalendarz spotkań
12 kwietnia – Filozofia, nauka i sens życia w myśli Michała Hellera – Błażej Szymichowski
19 kwietnia – Romantyzm w Polsce: mesjanizm i filozofia narodowa – Adam Jank
25 kwietnia – Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą? – dr hab. Natasza Szutta (wykład w Gdyńskim Centrum Filmowym)
10 maja – Arthur Schopenhauer i Młoda Polska – Jan Krzysztof Rychert
17 maja – Dr Oliver Sacks i jego podróże po umyśle – Marcin Wróbel
… i więcej aż do grudnia 2018!
W tym roku zorganizujemy również warsztaty o Sędziwoju Alchemiku i poszukiwaniu kamienia filozoficznego, o współczesnym stoicyzmie, o wpływie filozofii Friedricha Nietzschego na twórczość polskich poetów, o sporze Kazimierza Twardowskiego z Henrykiem Struve czy o filozoficznych inspiracjach Jacka Malczewskiego. Podejmiemy też parę świetnych tematów, których nie chcemy na razie zdradzać. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji!
O projekcie “Wszystko jest filozofią – edycja II”
“Wszystko jest filozofią – edycja II” to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.
Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski.
Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.
Zdjęcie za: Filozofuj!, Fot. Justyna Wasiniewska
Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.
2 thoughts on “Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą?”
Comments are closed.