Justyna Rodzińska-Nair i jej książkę „Kalarippajattu. Holistyczna sztuka walki z Indii”. Dzięki prezentacji multimedialnej dowiecie się wielu nowych lub zupełnie nowych rzeczy o tej wieloaspektowej sztuce walki.
Podczas gdy joga i ajurweda są powszechnie znanymi staroindyjskimi systemami związanymi ze zdrowiem i dobrostanem człowieka, spokrewniona z nimi tradycyjna sztuka walki kalarippajattu dopiero zaczyna być zauważana w Polsce i na świecie.
Kalarippajattu pochodzi z południowoindyjskiego stanu Kerala i często uważane jest za jedną z najstarszych sztuk walki na świecie. Źródła historyczne poświadczają jej istnienie od co najmniej XII wieku n.e. Nazwa oznacza miejsce (kalari) do treningu lub walki (payattu).
Praktyka obejmuje cztery etapy nauki: przygotowanie ciała i umysłu (służą temu liczne ćwiczenia wzmacniające i uelastyczniające oraz złożone sekwencje ruchowe), walka z użyciem broni drewnianej i metalowej (różne rodzaje kijów, noże, szable, włócznie) oraz walka wręcz.
Trening fizyczny dopełnia system leczniczy (kalari chikitsa), blisko związany z ajurwedą, obejmujący m. in. masaże lecznicze i uelastyczniające ciało oraz naukę o marmach – witalnych punktach ludzkiego ciała.
Elementy kalarippajattu od wieków wykorzystywane są także w treningu aktorów i tancerzy.
O autorce książki:
Justyna Rodzińska-Nair – adeptka kalarippajattu od 2005 roku, nauczycielka i popularyzatorka tej sztuki, współzałożycielka Studia Kalari, trenerka personalna, żona Sankara Sivasankarana Naira, mistrza kalarippajattu i specjalisty medycyny ajurwedyjskiej, mama trójki dzieci. Oprócz kultywowania indyjskiej tradycji pracy z ciałem i umysłem Justyna poszerza swą wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie ruchu i treningu na specjalistycznych kursach i szkoleniach prowadzonych przez trenerów i fizjoterapeutów.
Więcej na www.studiokalari.pl