Akademia Małego Filozofa

O projekcie “Akademia Małego Filozofa”

Akademia Małego Filozofa to cykl zajęć warsztatowych, których głównym celem jest rozbudzanie twórczego myślenia oraz kształtowanie intelektualnej samodzielności dzieci poprzez naukę i zabawę. Zaplanowałyśmy 15 warsztatów dla dwóch grup wiekowych, które planujemy zrealizować od marca do grudnia 2018 roku.

Zaproponowane przez nas tematy warsztatów niosą wartości uniwersalne i wpisują się w nowe trendy w kształceniu, w których coraz większy nacisk kładzie się na przełamywanie rutyny i przyciąganie uwagi dzieci poprzez dyskusję i wsłuchiwanie się w ich potrzeby.

Postawiłyśmy sobie za cel pokazanie dzieciakom, ile uciechy można znaleźć w nauce samodzielnego myślenia, tolerancji i szacunku wobec poglądów drugiego człowieka. Mamy nadzieję odkryć przed nimi i ich rodzicami ścieżkę rozwoju osobistego, która mogłaby się stać ciekawym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Chcemy również pokazać rodzicom, że filozofia i rozmowa to ważny punkt w wychowaniu dziecka i nie musi być przekazywana w formie skostniałej i nudnej.

– Grupa Maluszków (dzieci w wieku 4-6 lat) spotykać się będzie raz w miesiącu podczas cyklu zajęć filozoficzno-teatralnych z Magdaleną Bochan-Jachimek.
– Grupa Starszaków (dzieci w wieku 7-9 lat) także spotykać się będzie raz w miesiącu podczas cyklu zajęć z edukacji filozoficznej z Eweliną Grądzką, Dorotą Wolter i Agatą Braun.

Wstęp wolny.
Obowiązują zapisy: ksiegarnia@vademecumgdynia.org lub tel. 58 661 15 41

Harmonogram zajęć

Zajęcia dla Maluszków (wiek mniej więcej 4-6 lat)
Prowadzenie: Magdalena Bochan-Jachimek

07/04/18 – Uczciwość – czym różni się prawda od nieprawdy.
12/05/18 – Komunikacja i dialog – jak rozmawiać by być wysłuchanym, czy rozmowa zawsze pomaga.
16/06/18 – Akceptacja i odrzucenie – czy inny znaczy gorszy, a może oznacza, że inny to lepszy, czy warto lub należy być innym.
29/09/18 – Przyjaźń – po czym poznać, że ktoś chce być naszym przyjacielem.
27/10/18 – Dobro i zło – czym jest dobro, co jest złem, czy zawsze to co jest dobre dla nas, to znaczy dobre dla innych.
24/11/18 – Dlaczego pomagamy – prawda, że pomaganie jest takie fajne, czy pomaganie może się opłacać.
08/12/18 – Szacunek i dobre wychowanie – co oznacza być dobrze wychowanym, czy szanujemy każdego, co oznacza darzyć kogoś szacunkiem.

Zajęcia dla Starszaków (wiek mniej więcej 7-9 lat)
Prowadzenie: Ewelina Grądzka, Agata Braun, Dorota Wolter

25/03/18 – Szczęśliwy więzień – wolność. Czym jest wolność? Czy możliwość posiadania wszystkiego czego się zapragnie sprawi, że staniemy się wolni?
22/04/18 – Żaba i skorpion – wolna wola, odpowiedzialność. Czym jest odpowiedzialność? Czy i kiedy odpowiadamy za swoje czyny?
20/05/18 – Krzesło – czym jest rzecz. – Czym jest rzecz? Czy krzesło to tylko krzesło, czy może być schronieniem dla psa lub kapeluszem dla kosmitów?
24/06/18 – Przyjaciele – sztuczna inteligencja, przyjaźń. – Czym jest przyjaźń? Jakie są jej aspekty? Jak wygląda prawdziwa przyjaźń?
16/09/18 – Książę i prosię – szczęście. Czy lepiej być niezadowolonym człowiekiem czy zadowoloną świnią?
14/10/18 – Statek Tezeusza – tożsamość osobowa, zmiana
10/11/18 – Wojna sprawiedliwa. Czy i kiedy można zacząć wojnę? Czym jest wojna?
09/12/18 – Odyseusz i Cyklop – nieistniejące byty. Czy mityczne istoty istnieją? Jak wiele oczu ma Cyklop jeśli istnieje? Czy Shrek istnieje?

Prowadzące

Magdalena Bochan-Jachimek – absolwentka Studium Aktorskiego im. A. Sewruka w Olsztynie, współpracująca obecnie z Teatrem BOTO, Teatrem Gdynia Główna i Centrum Kultury w Gdyni. Jest współczesną kobietą renesansu. Prowadzi warsztaty teatralne “W Kaczych Butach”, autorskie imprezy Teatrzyk Bezwstydny oraz Teatrzyk Młodego Artysty, a bywa, że i Konferencję Rybną. Szydełkuje, maluje, czasem zrobi stolik.
Agata Braun – niegdyś rzecznik prasowy w Teatrze Atelier. Organizowała imprezy masowe dla Smile Reprezent, pisała artykuły podróżnicze, a od roku spełnia się w roli prezesa Fundacji “A Może By…”. Ponad wszystko jednak ukochała sobie teatralne deski. Z trójmiejską sceną związana od czwartego roku życia, z powodzeniem realizuje się występując w produkcjach Centrum Kultury w Gdyni i Sceny138. Uwielbia zarażać wszystkich swoim dziecięcym entuzjazmem. Na równi z czekoladą uwielbia kontakt z ludźmi i kreatywne wykorzystywanie zastanej sytuacji. Wierzy w słowa E.T.A. Hoffmana, iż nie ma nic dziwniejszego i bardziej szalonego jak samo życie.
Ewelina Grądzka – edukatorka, popularyzatorka nauki. Jest prezesem Stowarzyszenia “Pod wspólnym niebem”, którego misją jest zaangażowanie w budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy i promowanie idei pokoju i współpracy. Prowadzi projekty w Polsce i zagranicą, w krajach rozwijających się, np. w Kirgistanie. Wierzy, za Arystotelesem, że “Wszystkim ludziom wrodzone jest pragnienie poznania”. Jest doktorantką Akademii Ignatianum w Krakowie na Wydziale Filozoficznym. Przeszła szkolenie z facylitacji zajęć z filozofii dla dzieci przy “The Philosophy Foundation” w Londynie i prowadziła zajęcia w Szkole Podstawowej Sandhurst w Catford, Londyn.
Dorota Wolter – animatorka kultury, instruktorka teatralna, pedagog. Jest absolwentką Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego i Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracuje z Powiatowym Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Wejherowie, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Stacją Kultura w Rumi.

Realizacja: Fundacja Vademecum i Stowarzyszenie “Pod wspólnym niebem”

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.