Tym razem zapraszamy na spotkanie starszej grupy (7-9 lat) młodych filozofów. Spotkanie odbędzie się już 20 maja (niedziela), w godz. 11:00-13:00, w Cafe Księgarni Vademecum. Temat: Krzesło – czym jest rzecz. Czym jest rzecz? Czy krzesło to tylko krzesło, czy może być schronieniem dla psa lub kapeluszem dla kosmitów? Temat: Krzesło – czym jest rzecz. Czym jest rzecz? Czy krzesło to tylko krzesło, czy może być schronieniem dla psa lub kapeluszem dla kosmitów?

Tym razem zapraszamy na spotkanie starszej grupy (7-9 lat) młodych filozofów.
Spotkanie odbędzie się już 20 maja (niedziela), w godz. 11:00-13:00, w Cafe Księgarni Vademecum.
Temat: Krzesło – czym jest rzecz. Czym jest rzecz? Czy krzesło to tylko krzesło, czy może być schronieniem dla psa lub kapeluszem dla kosmitów?

Data: 20 maja (niedziela)
Godzina: 11:00-13:00
Miejsce: Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7, Gdynia

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
– telefon: 58 661 15 41
– email: ksiegarnia@vademecumgdynia.org

Harmonogram zajęć

25/03/18 Szczęśliwy więzień – wolność. Czym jest wolność? Czy możliwość posiadania wszystkiego czego się zapragnie sprawi, że staniemy się wolni?
22/04/18 Żaba i skorpion – wolna wola, odpowiedzialność. Czym jest odpowiedzialność? Czy i kiedy odpowiadamy za swoje czyny?
20/05/18 Krzesło – czym jest rzecz. Czym jest rzecz? Czy krzesło to tylko krzesło, czy może być schronieniem dla psa lub kapeluszem dla kosmitów?
24/06/18 Przyjaciele – sztuczna inteligencja, przyjaźń. Czym jest przyjaźń? Jakie są jej aspekty? Jak wygląda prawdziwa przyjaźń?
16/09/18 Książę i prosię – szczęście. Czy lepiej być niezadowolonym człowiekiem czy zadowoloną świnią?
14/10/18 Statek Tezeusza – tożsamość osobowa, zmiana
10/11/18 Wojna sprawiedliwa. Czy i kiedy można zacząć wojnę? Czym jest wojna?
09/12/18 Odyseusz i Cyklop – nieistniejące byty. Czy mityczne istoty istnieją? Jak wiele oczu ma Cyklop jeśli istnieje? Czy Shrek istnieje?

Prowadzące

Ewelina Grądzka – edukatorka, popularyzatorka nauki. Jest prezesem Stowarzyszenia “Pod wspólnym niebem”, którego misją jest zaangażowanie w budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy i promowanie idei pokoju i współpracy. Prowadzi projekty w Polsce i zagranicą, w krajach rozwijających się, np. w Kirgistanie. Wierzy, za Arystotelesem, że “Wszystkim ludziom wrodzone jest pragnienie poznania”. Jest doktorantką Akademii Ignatianum w Krakowie na Wydziale Filozoficznym. Przeszła szkolenie z facylitacji zajęć z filozofii dla dzieci przy “The Philosophy Foundation” w Londynie i prowadziła zajęcia w Szkole Podstawowej Sandhurst w Catford, Londyn.
Dorota Wolter – animatorka kultury, instruktorka teatralna, pedagog. Jest absolwentką Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego i Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracuje z Powiatowym Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Wejherowie, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Stacją Kultura w Rumi.

O projekcie “Akademia Małego Filozofa”

Akademia Małego Filozofa to cykl zajęć warsztatowych, których głównym celem jest rozbudzanie twórczego myślenia oraz kształtowanie intelektualnej samodzielności dzieci poprzez naukę i zabawę. Zaplanowałyśmy 15 warsztatów dla dwóch grup wiekowych, które planujemy zrealizować od marca do grudnia 2018 roku.

– Grupa Maluszków (dzieci w wieku 4-6 lat) spotykać się będzie raz w miesiącu podczas cyklu zajęć filozoficzno-teatralnych z Magdaleną Bochan-Jachimek.
– Grupa Starszaków (dzieci w wieku 7-9 lat) także spotykać się będzie raz w miesiącu podczas cyklu zajęć z edukacji filozoficznej z Eweliną Grądzką, Dorotą Wolter i Agatą Braun.

Zaproponowane przez nas tematy warsztatów niosą wartości uniwersalne i wpisują się w nowe trendy w kształceniu, w których coraz większy nacisk kładzie się na przełamywanie rutyny i przyciąganie uwagi dzieci poprzez dyskusję i wsłuchiwanie się w ich potrzeby.

Postawiłyśmy sobie za cel pokazanie dzieciakom, ile uciechy można znaleźć w nauce samodzielnego myślenia, tolerancji i szacunku wobec poglądów drugiego człowieka. Mamy nadzieję odkryć przed nimi i ich rodzicami ścieżkę rozwoju osobistego, która mogłaby się stać ciekawym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Chcemy również pokazać rodzicom, że filozofia i rozmowa to ważny punkt w wychowaniu dziecka i nie musi być przekazywana w formie skostniałej i nudnej.

Realizacja: Fundacja Vademecum i Stowarzyszenie “Pod wspólnym niebem”

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

About Author