28 maja (poniedziałek) o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z dr Martyną Koszkało w Teatrze Gdynia Główna. Zastanowimy się nad pytaniem: Kto odkrył wolną wolę?

28 maja (poniedziałek) o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z dr Martyną Koszkało w Teatrze Gdynia Główna. Zastanowimy się nad pytaniem: Kto odkrył wolną wolę?

Kto odkrył wolną wolę?

Data: 28 maja (poniedziałek)
Godzina: 18:00-20:00
Miejsce: Teatr Gdynia Główna, plac Konstytucji 1, Gdynia

Wykład dotyczyć będzie historii kształtowania się pojęcia wolnej woli w kulturze europejskiej (od myśli greckiej po św. Augustyna). Greccy filozofowie posługiwali się pojęciem wolności, zarówno indywidualnej, jak i społecznej. Jednak
filozofia grecka nie wypracowała pojęcia woli jako odrębnej władzy, która jest autonomiczna, jest źródłem działania oraz jest czymś różnym od rozumu i od uczuć. Tak rozumiana wolna wola jest obecna dopiero w antropologii filozoficznej św. Augustyna.

Martyna Koszkało – Adiunkt w Zakładzie Historii Filozofii Starożytnej, Średniowiecznej i Nowożytnej w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania badawcze: historia filozofii starożytnej i średniowiecznej, filozofia Boga, Jan Duns Szkot, problem jednostkowienia, etyka średniowieczna, historia pojęcia woli. Autorka monografii “Indywiduum i jednostkowienie” oraz “Analiza wybranych tekstów Jana Dunsa Szkota” (Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 2003), artykułów dotyczących metafizyki i etyki Jana Dunsa Szkota, historii pojęcia woli, scholastyki nowożytnej (F. Suárez, G.W. Leibniz) i tłumaczeń z łaciny. Obecnie kieruje Grantem Narodowego Centrum Nauki 2013/09/B/HS’1/01985 Natura woli. Wolność a konieczność. Analiza stanowiska Jana Dunsa Szkota na tle poglądów św. Augustyna, św. Anzelma z Canterbury i św. Tomasza z Akwinu.

Kalendarz spotkań

10 maja – Arthur Schopenhauer i Młoda Polska – Jan Krzysztof Rychert
17 maja – Dr Oliver Sacks i jego podróże po umyśle – Marcin Wróbel
28 maja – Kto odkrył wolną wolę? – dr Martyna Koszkało (wykład w Teatrze Gdynia Główna)
14 czerwca – Szukanie barbarzyńcy. Kołakowski, Europa, wartości – dr Iwona Krupecka
20 czerwca – Zagadka polskiej tożsamości – prof. Marek A. Cichocki i dr Dariusz Karłowicz (wykład w Muzeum Miasta Gdyni)
28 czerwca – Możliwość faktu. Nietzsche, prawda i post-prawda – Miłosz Wieczór
12 lipca – Pozytywizm w Polsce. Czym jest postęp? – Adam Jank
26 lipca – Polska tradycja niepodległościowa a materializm dialektyczny i historyczny – Cyprian Kraszewski
9 sierpnia – Hans-Georg Gadamer i hermeneutyka – Konrad Woźniak

… i więcej aż do grudnia 2018!

W tym roku zorganizujemy również warsztaty o Sędziwoju Alchemiku i poszukiwaniu kamienia filozoficznego, o współczesnym stoicyzmie, o sporze Kazimierza Twardowskiego z Henrykiem Struve czy o filozoficznych inspiracjach malarza Jacka Malczewskiego. Podejmiemy też parę świetnych tematów, których nie chcemy na razie zdradzać. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji!

O projekcie “Wszystko jest filozofią – edycja II”

“Wszystko jest filozofią – edycja II” to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.

Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski.
Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.

Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.

Organizator


Partnerzy


Patroni

About Author

1 thought on “Kto odkrył wolną wolę? – wykład dr Martyny Koszkało

Comments are closed.