Wszystko jest filozofią – edycja III

Wszystko jest filozofią – edycja III  to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających i rozwijających podstawy wiedzy filozoficznej oraz cykl spotkań z polskimi filozofami i humanistami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i związanymi z różnymi środowiskami intelektualnymi w Polsce i za granicą. W pierwszej odsłonie projektu kluczem łączącym spotkania z naukowcami była ponowoczesność w kontekście filozoficznym, etycznym, moralnym.
W drugiej odsłonie zajęliśmy się głównie historią polskiej myśli filozoficznej.
W tym roku główny akcent położymy na jeden z najbardziej wpływowych ruchów intelektualnych i kulturowych, stawiających sobie za cel udoskonalenie człowieka za pomocą technologii czyli transhumanizm.

Zaplanowaliśmy projekt w układzie: 3 wydarzenia w miesiącu od kwietnia do grudnia 2019 roku, w tym: 14 warsztatów w układzie: 2 warsztaty w miesiącu (co dwa tygodnie) od kwietnia do grudnia 2019 roku (z przerwą wakacyjną) i 7 spotkań z naukowcami w układzie: jedno spotkanie w miesiącu od kwietnia do czerwca 2019 roku (trzy spotkania) i po przerwie wakacyjnej od września do grudnia 2019 roku (cztery spotkania). Wszystkie zajęcia odbywają się w godz. 18:00 – 20:00.

Vademecum filozoficzne – warsztaty (Cafe Księgarnia Vademecum)

Wstęp wolny. Na miejscu poczęstunek.
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY (limit miejsc: do 30 osób).
Potwierdzenie uczestnictwa prosimy wysłać na adres: ksiegarnia@vademecumgdynia.org z podaniem imienia, nazwiska i numeru telefonu. Zgłoszenia można dokonać również telefonicznie: 58-661 15 41
Zapraszamy serdecznie!

Kalendarz spotkań:

– 04 kwietnia WARSZTATY, Temat: Transhumanizm i perspektywa religijna – Adam Jank

– 25 kwietnia WARSZTATY, Temat: Światy możliwe w literaturze. Tekstualna podróż po dziełach A. Huxley’a i G. Orwella – Brygida Maciejewska

– 29 kwietnia WYKŁAD, Temat: Transhumanizm czy antyhumanizm Dr Paweł Fortuna – psycholog, wykłada w Akademii Leona Koźmińskiego i Instytucie Psychologii KUL, mentor i trener biznesu, społecznik, kompozytor muzyki filmowej i ilustracyjnej, członek ZAiKS, pomysłodawca PSINEMA oraz – Jolanta Pisarek – psycholog, miłośniczka kina i festiwali filmowych, specjalista od wyszukiwania filmów bogato ilustrujących zagadnienia psychologiczne w projekcie PSINEMA. Najlepiej czuje się w kinie i terenie – w pracy u podstaw (wykład w Teatrze Gdynia Główna).

– 09 maja WARSZTATY, Temat: Sztuczna inteligencja – z czym to się je- Marcin Wróbel

– 23 maja WARSZTATY, Temat: Etyka w dobie zmian klimatu – między nowością a etyką per se- dr Hanna Schudy

– 31 maja WYKŁAD, PREZENTACJA Temat: Szukalski – albo jakiej sztuki Polacy potrzebują?–  dr hab. Wawrzyniec Rymkiewicz – autor książek „Ktoś i nikt. Wprowadzenie do lektury Heideggera” i „Formy istnienia. Heidegger według Arystotelesa”. Tłumacz Heideggera i Schellinga. Twórca i redaktor naczelny kwartalnika „Kronos”, przewodniczący Rady Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego. Kierownik Zakładu Historii Filozofii Polskiej IF UW (wykład w Konsulacie Kultury). Link do materiału filmowego z wykładu.

– 06 czerwca WARSZTATY, Temat: Podstawy filozofii matematykidr Michał Eckstein

– 13 czerwca WYKŁAD, Temat: Techno-utopie. Wizje przyszłości w kulturze popularnej – prof. Urszula Jarecka – dr hab. socjologii kultury, prof. nadzwyczajna IFiS PAN, Kierownik Zakładu Teorii Kultury. Od 1998 roku wykłada socjologię kultury i socjologię na polskich uczelniach wyższych (Poznań, Warszawa). Obszar badawczy to: propaganda wojny, wizja historii w mediach, retoryka dyskursu popularnego, rozwój kultury konwergencji (wykład w Gdyńskim Centrum Filmowym – galeria). Uwaga spotkanie przełożone na 25.07.19

– 27 czerwca WARSZTATY, Temat: Nick Bostrom vs Friedrich Nietzsche. Nadczłowiek a post-człowiekAdam Jank

Naszym Mecenasem jest Miasto Gdynia

Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji

Organizatorzy

Partnerzy

Patroni

Wesprzyj kulturę!

10 1020 4900 0000 8102 3090 9604 - numer naszego konta fundacyjnego. Dzięki!

Kontakt

ksiegarnia@vademecumgdynia.org Fundacja Vademecum ul. Morska 69/6 81-323 Gdynia