Wszystko jest filozofią 2.4

Kolejna edycja Wszystko jest filozofią poświęcona będzie szeroko pojętym wykluczeniom.

Zaprosimy między innymi do dyskusji o wykluczeniach jakich doświadczają osoby migrujące, porozmawiamy o wykluczonych osobowościach i percepcjach nietypowych zaburzeń na co dzień, o wykluczeniach mniejszości religijnych we współczesnym Iranie.

Jako temat panelu dyskusyjnego wybraliśmy rozmowę o stereotypach dotyczących płci i o wykluczeniu kobiet w filozofii i w nauce.

Zaplanowaliśmy realizację 17. warsztatów i 1. panelu dyskusyjnego w okresie od kwietnia do grudnia 2024 roku.

Podobnie, jak w poprzednich cyklach spotkań do współpracy zaprosiliśmy uczelnie i środowiska naukowe, z którymi związani są odwiedzający Gdynię naukowcy, takie jak : Instytut Filozofii UG, Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, Instytut Antropologii i Etnologii UAM.

Projekt realizujemy dzięki wsparciu Miasta Gdyni

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych 

FB oraz IG @cafevademecum
oraz subskrybowania naszego kanału
na YouTube https://www.youtube.com/@fundacjavademecum

KALENDARZ

– 24.04.2024 środa godz: 18:00 – 19:30 w Cafe Księgarni Vademecum

O percepcji nietypowych zaburzeń na co dzień. Marcin Wróblem

Codziennie spotykamy na ulicy ludzi zachowujących się dziwnie. Często są to symptomy lub skutki rzadkich chorób, które wywołują skutki społeczne. Do najczęstszych należą: cukrzyca, zespół Tourette’a, narkolepsja, zespół płata czołowego, agnozje wzrokowe i słuchowe, epilepsja.

Link do filmu na You Tube.

Gość: Marcin Wróbel– absolwent studiów doktoranckich Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytutu Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego. Filozof z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Naukowo zajmuje się logiką i działaniem ludzkiego mózgu.

– 07.05.2024 wtorek godz: 18:00 – 19:30 w Cafe Księgarni Vademecum

O antropologii pomnika, o tym co reprezentuje a czego nie pokazuje pomnik wojenny. dr Elżbieta Olzacką

Podczas spotkania omówimy tradycyjną koncepcję pomnika wojennego oraz jego alternatywne formy, związane na przykład z antywojennym antypomnikiem bądź włączaniem takich zazwyczaj wykluczanych na pomniku wojennym uczestników wojen jak kobiety, cywile, zwierzęta.

Gościni: dr Elżbieta Olzacka – socjolożka, rosjoznawczyni, adiunktka w KPSC UJ. Interesuje ją zarówno teoria wojny w wymiarach socjologicznym, antropologicznym oraz kulturoznawczym, jak i konkretne – historyczne i współczesne – przypadki wojen.

Link do filmu na You Tube.

– 23.05.2024 czwartek godz: 18:00 – 19:30 w kawiarni Konsulatu Kultury

O nielegalnych turystach i zagranicznych migrantkach. dr Robert Rydzewskim

Porozmawiamy o społecznej dynamice marginalizacji i włączania. Żyjemy w czasach bezprecedensowych migracji, których motywy i przebieg różnią się czasem w sposób zdecydowany. Co pcha ludzi do opuszczenia domu, kraju i rodziny? Co dzieje się w drodze? Jakim wykluczeniom podlegają osoby migrujące?

Gość: dr Robert Rydzewski – antropolog, ukończył studia doktoranckie w Instytucie Antropologii i Etnologii na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza w Poznaniu.

Link do filmu na You Tubie.

– 31.05.2024 piątek godz: 18:00 – 19:30 w Cafe Księgarni Vademecum

O odpowiedzialności za drugiego oczami Levinasa i P. W Taylora. Kamila Czosnyk.

Jakie są nasze przywileje, obowiązki? To Levinas skłania nas do odmiennego spojrzenia na człowieka niż przez darwinowskie zajadanie mniejszego. Jego postulaty kontynuowane przez P. W Taylor’a rozszerzają perspektywę “innego” na gatunki i pozostałą odmienną od ludzkiej materię.

Gościni: Kamila Czosnyk – artystka sztuk wizualnych, absolwentka Szkoły Doktorskiej ASP w Gdańsku w pracowni prof. Wojciecha Zamiary. Artystka multidyscyplinarna, badaczka, edukatorka i autorka tekstów kuratorskich.

Link do filmu na You Tube.

– 14.06.2024 piątek godz: 18:00 – 19:30 w Cafe Księgarni Vademecum

O konserwacji jako sanityzacji. dr Mikołaj Smykowski

Tendencja do wykluczania materii biologicznie czynnej i jej usuwanie okazuje się kontrproduktywna, ponieważ mchy, porosty i inne „proste” organizmy żywe stanowić mogą naturalną barierę ochronną. Podążanie za taką propozycją może prowadzić nie tylko do przeformułowania społecznego odbioru przestrzeni zarośniętych, lecz także do zmiany praktyk konserwatorskich, które mogą być dokonywane w sposób bardziej ekologiczny i inkluzywny wobec organizmów żywych.

Gość: dr Mikołaj Smykowski – etnograf, antropolog, uczestnik seminarium doktorskiego Global Education Outreach Program Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Link do filmu na You Tube, cz. 1

– 27.06.2024 czwartek godz: 18:00 – 19:30 w Cafe Księgarni Vademecum

O pluralizmie, mowie, działaniu czyli o tym czego uczy nas Hannah Arendt. dr Alicja Pietras

Hannah Arendt jest autorką wpływowych analiz systemów totalitarnych. Podczas spotkania przyjrzymy się źródłom systemów totalitarnych i zła w świeci.

Gościni: dr Alicja Pietras – filozofka i socjolożka, zatrudniona w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Naukowo zajmuje się historią filozofii niemieckiej. Jest wielką entuzjastką metody dialogu zarówno w filozofowaniu, jak i w nauczaniu.

Link do filmu na You Tube.

19.07.2024 piątek godz: 17:30 Wozownia Park Kolibki

Samotność w XXI wieku. Jak odzyskać utracone więzi. Adam Jank

Cykl Wszystko jest filozofią 2.4 na Festiwalu Globaltica!

Doświadczenie samotności często wiąże się z uczuciem smutku, dotkliwym poczuciem pustki i pragnieniem nawiązania autentycznych więzi społecznych. Noreena Hertz, współczesna angielska ekonomistka, profesorka University College London, przekonuje nas, że właśnie żyjemy w “Stuleciu samotnych”.

Gość: Adam Jank – mgr filozofii, student I stopnia w SWPS, moderator merytoryczny “Wszystko jest filozofią” od 2017 roku. Interesuje się literaturą, grami wideo i retoryką.

-20.07.2024 sobota godz: 17:30 Wozownia Park Kolibki

Moda i wykluczenie estetyczne w kontekście japońskiej kultury alternatywnej. Lily Adamowicz

Wszystko jest filozofią 2.4 na Festiwalu Globaltica

Pojęcie subkultury w potocznym rozumieniu może kojarzyć się w sposób pejoratywny, wskazując na rodzaj niedopasowania społecznego, a tym samym odsunięcia od głównego nurtu kultury. Naukowe rozumienie tego pojęcia jest jednak bardziej obszerne i może być stosowane do szerokiego spektrum zjawisk z obszaru życia społecznego. Należy jednak zadać pytanie o znaczenie, a przede wszystkim zasadność stosowania tego pojęcia w dzisiejszym świecie, w którym granica między mainstreamem a alternatywą jest wyjątkowo trudna, o ile nie niemożliwa, do wskazania.

Gość: Lily Adamowicz – badaczka japońskiej popkultury, doktora nauk humanistycznych, absolwentka Inter-University Center for Japanese Language Studies w Jokohamie, stypendystka Japan Foundation, Nippon Foundation i Toshiba Foundation, autorka książek „Wizerunek mężczyzny w visual kei”, „Oblicza kawaii” oraz „Krajobraz fantazji. Harajuku w ujęciu transkulturowym”. Prywatnie nosi japońską modę Lolita Fashion.

Link do filmu na You Tube

– 01.08.2024 czwartek, godz. 18:00 – 19:30 Wydział dostępności UM ul. Świętojańska 1 Gdynia

O bańkach, spiskach i Saturnie w koziorożcu czyli co to jest wiedza wykluczona. Konrad Woźniak

Co mają ze sobą wspólnego astrologia, “medycyna niekonwencjonalna” i tak zwane “teorie spiskowe”? Wszystkie one w dominującym dyskursie naukowym są zwykle umieszczane poza marginesem naukowości, rzetelności i racjonalności. Jednak to “wykluczenie” z głównego nurtu “uznanej” wiedzy zdaje się wcale nie wpływać negatywnie na ich stałą popularność.
W ramach warsztatu przyjrzymy się bliżej wybranym przykładom “wiedzy wykluczonej” i na tej podstawie wspólnie zastanowimy nad pytaniem, wedle jakich kryteriów dane treści są uznawane za “naukowe” bądź “rzetelne” albo nie.

Gość: Konrad Woźniak– absolwent studiów historycznych na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie, zawodowo zajmuje się obecnie szperaniem w archiwach; pasjonat filozofii, literatury i wszystkiego, co dziwne.

Link do filmu You Tube, część pierwsza.

Link do filmu część druga.

– 01.09.2024 niedziela, godz. 15:30 – 17:00 Muzeum Miasta Gdyni

Jak naukowczynie i filozofki zmieniają akademię. dr Iwona Krupecka, dr Anna Kuchta, dr Barbara Brzezicka

Co to znaczy być kobietą na akademii? Czy płeć sprawia, że inaczej robimy naukę i filozofię? A jeśli tak, to co możemy powiedzieć o tych wszystkich wiekach, kiedy robili to głównie mężczyźni? Kolejne fale feminizmu sprawiły, że na uniwersytetach i w instytucjach badawczych pracuje dzisiaj znacznie więcej kobiet, ale na najwyższych stanowiskach dalej jest ich zaledwie 15%. Daleko nam zatem do postulowanej przez ruch feministyczny połowy władzy, jednak bez wątpienia kobiety zmieniły i dalej zmieniają akademię. Ile jeszcze zostało do zrobienia? 

Goście:dr hab. Iwona Krupecka – historyczka filozofii, adiunktka w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego, – dr Anna Kuchta – adiunktka w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,

Dyskusję prowadzi: – dr Barbara Brzezicka – adiunktka w Instytucie Filologii Romańskiej UG.

Link do filmu You Tube.

– 04.10.2024 piątek, godz: 18:00- 19:30 Cafe Księgarnia Vademecum

O Temple Grandin i Stephen Wiltshire- wykluczone osobowości i artyści sawantyczni. Marcin Wróbel

Przybliżymy sylwetki dwójki głęboko zaburzonych społecznie sawantycznych geniuszy. Temple Grandin  oraz Stephena Wiltshire. Oboje cierpią na głębokie zaburzenia społeczne, nie interesują się innymi i nie nawiązują kontaktów innych niż formalne.

Gość: Marcin Wróbel– nauczyciel filozofii i etyki z Gdyni.

– 24.10.2024 czwartek, godz: 18:00- 19:30 Teatr Gdynia Główna

O Wykluczeniach mniejszości religijnych we współczesnym Iranie. dr Paulina Niechciał

W Iranie oficjalną religią jest bowiem islam imamicki. Według zachodnich raportów Iran — obok takich krajów jak Arabia Saudyjska, Egipt, Indonezja czy Pakistan statystycznie należy do miejsc na świecie o największych restrykcjach i ograniczeniach wobec życia religijnego swoich obywateli.

Gość: dr Paulina Niechciał – socjolożka, adiunktka z KPSC UJ.

– 07.11.2024 poniedziałek, godz: 18:00- 19:30 Cafe Księgarnia Vademecum

– O Mitach normalności. Blanka Pawlak

Porozmawiamy o potędze, roli i wpływie języka w kulturze oraz zdrowiu psychicznym. Zastanowimy się nad tym jak postrzegana jest jednostka i zbiorowość na tle ówczesnej kultury.

Gość: Blanka Pawlak – lingwistka szkoląca nauczycieli oraz edukatorów w Polsce i na świecie z metodyki j.angielskiego oraz nowoczesnych technologii w nauczaniu.

– 15.11.2024 piątek, godz: 18:00- 19:30 Cafe Księgarnia Vademecum

O Wykluczeniach językowych w świecie arabskim. dr Małgorzata Kniaź

Porozmawiamy o ciekawym i z rzadka omawianym zagadnieniu nieznajomości odmiany standardowej języka arabskiego i/lub języka angielskiego w kontekście sytuacji językowej, klasowości społeczności arabskich i patriarchatu. Jako język islamu arabski jest znany, w 
mniejszym lub większym stopniu, w całym świecie muzułmańskim, obejmującym ok. 1,5 miliarda 
ludności świata.

Gość: dr Małgorzata Kniaź – arabistka, adiunktka z KPSC UJ.

– 27.11.2024 środa, godz: 18:30- 20:00 Konsulat Kultury (kawiarnia). Andrzej Karalus

Wojny kulturowe i fenomen “cancel culture”.

Porozmawiamy o stygmatyzowaniu i wykluczaniu („banowaniu”) osób i grup, które oskarża się o łamanie norm społecznych, np. zachowania homo-i transfobiczne, rasistowskie, ksenofobiczne itd. Określenie 
cancel culture jest stosowane polemicznie i krytycznie, przez jedne środowiska przeciwko drugim, którym zarzuca się ograniczenie wolności słowa oraz przewrażliwienie na punkcie politycznej poprawności.

Gość: dr Andrzej Karalus- politolog, socjolog, tłumacz z Politechniki Gdańskiej.

– 04.12.2024 poniedziałek, godz: 18:30- 20:00 Konsulat Kultury (kawiarnia).

Genealogia a wykluczenie historii. dr Paweł Pijas

Zaprezentujemy metodę genealogii uzasadniającej (dalej jako GU), której celem w przeciwieństwie do lepiej znanej klasycznej genealogii nie jest podważenie wiarygodności naszych przekonań i praktyk społecznych. Analiza GU będzie zmierzała w kierunku uzasadnienia tezy, że wśród naszych przekonań i praktyk społecznych są takie, których geneza i ewolucja przesądza o ich wartości, a zatem potrzebie ich zachowania.

Gość: dr Paweł Pijas – filozof, adiunkt w Instytucie Filozofii UG, absolwent Kolegium MISH KUL i Wydziału Filozofii KUL.

– 06.12.2024 piątek, godz: 18:00- 19:30 Teatr Gdynia Główna.

Dusza- wykluczona kategoria poznawcza? dr Paweł Fortuna.

Psychologia naukowa “oficjalnie”odrzuciła pojęcie duszy w 1910 roku w imię naturalizmu metodologicznego, wolności od spekulacji metafizycznych i unikania metaforycznych wyjaśnieńfunkcjonowania człowieka. W ślad za naukowcami nie poszła jednak znacząca część ludzi, dla których dusza jest istotnym składnikiem potocznej antropologii (intuicyjnej ontologii), dostarczającej ram rozumienia i wyjaśniania istoty własnej natury i człowieczeństwa.

Gość: dr Paweł Fortuna- psycholog, wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego (MBA) i Uniwersytecie SWPS, adiunkt w Katedrze Psychologii Eksperymentalnej KUL.

– 19.12.2024 czwartek, godz: 18:00-19:30  Cafe Księgarnia Vademecum.

Spojrzenie na teksty Wittgenstein w ujęciu Cory Diamond.  Adam Jank.

Ludwig Wittgenstein (1889-1951) to jeden z najważniejszych myślicieli XX wieku, szczególnie związany z filozofią języka, skupia się na codziennym użyciu języka, na tym, jak ludzie mówią. Prześledzimy główne tezy interpretacji tej filozofii w ujęciu Cory Diamond, współczesnej amerykańskiej myślicielki. Centralnym wątkiem spotkania będzie rozumienie filozofii jako terapii.

Gość: Adam Jank- filozof, popularyzator nauki, nauczyciel w VI LO w Gdyni. Absolwent Instytutu Filozofii UG, obecnie na studiach magisterskich z psychologii Uniwersytet SWPS.