Wszystko jest filozofią 2.4

Kolejna edycja Wszystko jest filozofią poświęcona będzie szeroko pojętym wykluczeniom.

Zaprosimy między innymi do dyskusji o wykluczeniach jakich doświadczają osoby migrujące, porozmawiamy o wykluczonych osobowościach i percepcjach nietypowych zaburzeń na co dzień, o wykluczeniach mniejszości religijnych we współczesnym Iranie.

Jako temat panelu dyskusyjnego wybraliśmy rozmowę o stereotypach dotyczących płci i o wykluczeniu kobiet w filozofii i w nauce.

Zaplanowaliśmy realizację 17. warsztatów i 1. panelu dyskusyjnego w okresie od kwietnia do grudnia 2024 roku.

Podobnie, jak w poprzednich cyklach spotkań do współpracy zaprosiliśmy uczelnie i środowiska naukowe, z którymi związani są odwiedzający Gdynię naukowcy, takie jak : Instytut Filozofii UG, Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, Instytut Antropologii i Etnologii UAM.

Projekt realizujemy dzięki wsparciu Miasta Gdyni

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych 

FB oraz IG @cafevademecum
oraz subskrybowania naszego kanału
na YouTube https://www.youtube.com/@fundacjavademecum

KALENDARZ

– 24.04.2024 środa godz: 18:00 – 19:30 w Cafe Księgarni Vademecum

O percepcji nietypowych zaburzeń na co dzień – z Marcinem Wróblem

Codziennie spotykamy na ulicy ludzi zachowujących się dziwnie. Często są to symptomy lub skutki rzadkich chorób, które wywołują skutki społeczne. Do najczęstszych należą: cukrzyca, zespół Tourette’a, narkolepsja, zespół płata czołowego, agnozje wzrokowe i słuchowe, epilepsja.

Link do filmu na You Tube.

Gość: Marcin Wróbel– absolwent studiów doktoranckich Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytutu Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego. Filozof z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Naukowo zajmuje się logiką i działaniem ludzkiego mózgu.

– 07.05.2024 wtorek godz: 18:00 – 19:30 w Cafe Księgarni Vademecum

O antropologii pomnika, o tym co reprezentuje a czego nie pokazuje pomnik wojenny – z dr Elżbietą Olzacką z KPSC UJ

Podczas spotkania omówimy tradycyjną koncepcję pomnika wojennego oraz jego alternatywne formy, związane na przykład z antywojennym antypomnikiem bądź włączaniem takich zazwyczaj wykluczanych na pomniku wojennym uczestników wojen jak kobiety, cywile, zwierzęta.

Gościni: Dr Elżbieta Olzacka – socjolożka, rosjoznawczyni, adiunktka w KPSC UJ. Interesuje ją zarówno teoria wojny w wymiarach socjologicznym, antropologicznym oraz kulturoznawczym, jak i konkretne – historyczne i współczesne – przypadki wojen.

– 23.05.2024 czwartek godz: 18:00 – 19:30 w kawiarni Konsulatu Kultury

O nielegalnych turystach i zagranicznych migrantkach – z dr Robertem Rydzewskim z UAM

Porozmawiamy o społecznej dynamice marginalizacji i włączania. Żyjemy w czasach bezprecedensowych migracji, których motywy i przebieg różnią się czasem w sposób zdecydowany. Co pcha ludzi do opuszczenia domu, kraju i rodziny? Co dzieje się w drodze? Jakim wykluczeniom podlegają osoby migrujące?

Gość: dr Robert Rydzewski – antropolog, ukończył studia doktoranckie w Instytucie Antropologii i Etnologii na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza w Poznaniu.

– 31.05.2024 piątek godz: 18:00 – 19:30 w Cafe Księgarni Vademecum

O odpowiedzialności za drugiego oczami Levinasa i P. W Taylora – z Kamilą Czosnyk.

Jakie są nasze przywileje, obowiązki? To Levinas skłania nas do odmiennego spojrzenia na człowieka niż przez darwinowskie zajadanie mniejszego. Jego postulaty kontynuowane przez P. W Taylor’a rozszerzają perspektywę “innego” na gatunki i pozostałą odmienną od ludzkiej materię.

Gościni: Kamila Czosnyk – artystka sztuk wizualnych, absolwentka Szkoły Doktorskiej ASP w Gdańsku w pracowni prof. Wojciecha Zamiary. Artystka multidyscyplinarna, badaczka, edukatorka i autorka tekstów kuratorskich.

– 14.06.2024 piątek godz: 18:00 – 19:30 w Cafe Księgarni Vademecum

O konserwacji jako sanityzacji z dr Mikołajem Smykowskim z UAM

Tendencja do wykluczania materii biologicznie czynnej i jej usuwanie okazuje się kontrproduktywna, ponieważ mchy, porosty i inne „proste” organizmy żywe stanowić mogą naturalną barierę ochronną. Podążanie za taką propozycją może prowadzić nie tylko do przeformułowania społecznego odbioru przestrzeni zarośniętych, lecz także do zmiany praktyk konserwatorskich, które mogą być dokonywane w sposób bardziej ekologiczny i inkluzywny wobec organizmów żywych.

Gość: dr Mikołaj Smykowski – etnograf, antropolog, uczestnik seminarium doktorskiego Global Education Outreach Program Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

– 27.06.2024 czwartek godz: 18:00 – 19:30 w Cafe Księgarni Vademecum

O pluralizmie, mowie, działaniu czyli o tym czego uczy nas Hannah Arendt  z dr Alicją Pietras z UŚ

Hannah Arendt jest autorką wpływowych analiz systemów totalitarnych. Podczas spotkania przyjrzymy się źródłom systemów totalitarnych i zła w świeci.

Gościni: dr Alicja Pietras – filozofka i socjolożka, zatrudniona w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Naukowo zajmuje się historią filozofii niemieckiej. Jest wielką entuzjastką metody dialogu zarówno w filozofowaniu, jak i w nauczaniu.