WYKŁAD, PREZENTACJA: Szukalski – albo jakiej sztuki Polacy potrzebują? W przypadku Szukalskiego można mówić o transgresji, o przekroczeniu – sztuki i jej konwencji – wybiegającym w jakieś nieznane dale i odkrywającym obce nam strony. Szukalski jest artystą groźnym. To kłębowisko znaczeń, przed którym stajemy, rozchwianie form i spiętrzenie treści, kryje w sobie coś bardzo niebezpiecznego. Szukalski stawia się na pozycji założyciela nowej sztuki i nowej rzeczywistości.
–spotkanie poprzedzone zostanie projekcją filmu ” W kręgu Stanisława Szukalskiego”, 1987, ok. 30′.
– Dzięki obecności Pani Izy Michalskiej z Fundacja Eviva l’ARTe będzie można nabyć pierwszy, wydany w Polsce album o twórczości Stanisława Szukalskiego, który zawiera 160 prac rzeźbiarskich, malarskich, architektonicznych i innych, w tym również prace jego uczniów – Szczepowców (członków Szczepu Rogate Serce). W albumie pomieszczono także ponad 20 fotografii związanych z życiem Stacha z Warty.
Autorem obszernego wstępu, przedstawiającego bogatą biografię Szukalskiego i szczegółowy opis jego prac i okoliczności, w jakich powstawały, jest prof. dr hab. Lechosław Lameński.
Gościem spotkania będzie dr hab. Wawrzyniec Rymkiewicz – autor filozoficznej interpretacji twórczości i postaci Stacha z Warty, zawartej w posłowiu oraz książek „Ktoś i nikt. Wprowadzenie do lektury Heideggera” i „Formy istnienia. Heidegger według Arystotelesa”. Tłumacz Heideggera i Schellinga. Twórca i redaktor naczelny kwartalnika „Kronos”, przewodniczący Rady Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego. Kierownik Zakładu Historii Filozofii Polskiej IF UW.
Miejsce: Konsulat Kultury, ul. Jana Z Kolna 25
Data: 31.05.2019
Godzina: 18:00- 20:00
WSTĘP WOLNY
– Kilka słów o projekcie –
„Wszystko jest filozofią – edycja III” to cykl
warsztatów filozoficznych przybliżających i rozwijających podstawy
wiedzy filozoficznej oraz cykl spotkań z polskimi filozofami i
humanistami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i związanymi z
różnymi środowiskami intelektualnymi w Polsce i za granicą.
W
pierwszej odsłonie projektu kluczem łączącym spotkania z naukowcami była
ponowoczesność w kontekście filozoficznym, etycznym, moralnym.
W drugiej odsłonie zajęliśmy się głównie historią polskiej myśli filozoficznej.
W
tym roku główny akcent położymy na jeden z najbardziej wpływowych
ruchów intelektualnych i kulturowych, stawiających sobie za cel
udoskonalenie człowieka za pomocą technologii – transhumanizm.
Zaplanowaliśmy projekt w układzie: trzy wydarzenia w miesiącu od kwietnia do grudnia 2019 roku, w tym: 14 warsztatów w układzie: dwa warsztaty w miesiącu (co dwa tygodnie) od kwietnia do grudnia 2019 roku (z przerwą wakacyjną) i 7 spotkań z naukowcami w układzie: jedno spotkanie w miesiącu od kwietnia do czerwca 2019 roku (trzy spotkania) i po przerwie wakacyjnej od września do grudnia 2019 roku (cztery spotkania).
Zapraszamy do śledzenie informacji!
Mecenasem projektu jest Miasto Gdynia
- Organizator:
Gdynia Kulturalna Cafe Księgarnia Vademecum
Partnerzy:
Gdyńskie Centrum Kultury Gdyńskie Centrum Filmowe Muzeum Miasta Gdyni Teatr Gdynia Główna Konsulat Kultury
Konsulat Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga
Patroni:
TVP Kultura Teologia Polityczna KRONOS kwartalnik Eviva l’ARTe Filozofuj Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk Copernicus Center Press www.ccpress.pl Centrum Kopernika Metropolitalna Karta do Kultury Centrum Aktywności Seniora Gdyńska Strefa Kultury