Zapraszamy na spontaniczne wieczory dyskusyjne. Bycie razem, dyskusja, wymiana poglądów, dzielenie się wiedzą…
Naszym zdaniem to pomaga…

Nie każdy z nas chce, ma możliwość i dość sił by oglądać komunikaty telewizyjne. To zbyt okropne…
Szukanie informacji w internecie jest dobrym pomysłem o tyle o ile przegląda się wiele różnych stron, starając się uniknąć propagandy i fake newsów.
Jednak rozmawiać trzeba.
Inaczej uczucie duszności i lęku nie zniknie… Dlatego zapraszamy Was do udziału w dyskusji z udziałem ekspertów. Zaproszony w danym dniu gość odpowie na Państwa pytania i podzieli się wiedzą.Wszyscy pragniemy wolności, pokoju, miłości, odrobiny dobrobytu i swobody. Czasami to niemożliwe. Ale możemy sobie pomóc dobrą rozmową.

Nasz pierwszy gość jest bardzo lubiany i znany historyk, wykładowca akademicki, zaangażowany w działalność społeczną badacz, pisarz Mariusz Kardas -historyk i politolog w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Zainteresowania naukowe naszego gościa oscylują w kręgu historii regionalnej Pomorza, w tym Gdyni, historii wojskowej, a także dziejów kresów południowo-wschodnich Polski. Wielką wagę przywiązuje do badań z zakresu biografistyki.

Naszym gościem był dr Łukasz Wyszyński i mam wrażenie, że wszyscy wtedy chcieliśmy więcej… Dziękujemy za obecność, za wszystkie pytania i opinie, którymi chcieliście się Państwo podzielić. Dzisiaj ponownie spróbujemy dowiedzieć się czegoś więcej, być może zrozumieć…

Dr Łukasz Wyszyński – Zastępca kierownika Katedry Stosunków Międzynarodowych Akademii Marynarki Wojennej. Prowadzi badania w obszarze zmian struktury systemu międzynarodowego i ich wpływu na bezpieczeństwo międzynarodowe. W swoich zainteresowaniach naukowych skupia się na roli sił zbrojnych w geopolityce, ze szczególnym uwzględnieniem sił morskich. Jest prezesem Fundacji PSC, ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego, konsultantem Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza, a także koordynatorem krajowych i międzynarodowych projektów edukacyjnych.

Kolejny spontaniczny wieczór dyskusyjny. Obecna sytuacja międzynarodowa budzi w nas ogromny niepokój.
Postanowiliśmy wykorzystać potencjał tkwiący w naszej kawiarnio księgarni i wykorzystać znajomości.
Po raz trzeci zapraszamy Państwa do rozmów o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zapraszamy ekspertów, ponieważ wierzymy, że wiedza i dobra rozmowa pomagają

Nasz kolejny gość: dr Zdzisław Długosz – doktor nauk społecznych, prawnik, współpracujący z różnymi ośrodkami akademickimi i prowadzący wykłady na różnych polskich uczelniach, wprowadzi nas w świat wybranych terminów i pojęć, opisujących złożoność badań społecznego przetrwania i rozwoju wobec zagrożeń cywilizacyjnych.

/

Naszym kolejnym gościem jest: Prof. Dariusz Filar – od 1973 r. pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Ekonomicznym, od 1992 r. na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W latach 1992–1995 profesor wizytujący w Center for Russian, East European and Eurasian Studies (CREES) na Uniwersytecie Michigan, w latach 1998–2001 wykładowca Central European University.
W latach 80. ubiegłego wieku współpracownik prasy drugiego obiegu, a także autor komentarzy na łamach „The Wall Street Journal”. Od tego czasu związany z zespołem redakcyjnym kwartalnika „Przegląd Polityczny”. Zamieszcza komentarze ekonomiczne na łamach dzienników „Rzeczpospolita” i „Gazeta Wyborcza”. Równolegle z pisarstwem ekonomicznym uprawia twórczość w obszarze literatury pięknej. Jego książki to m.in. „Pies wyścigowy” (Czytelnik, 1984), „Jeszcze jedna podróż Guliwera” (Solaris, 2014) i nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od morza książka “Szklanki żydowskiej krwi”(Wyd.MBP w Gdańsku)
W latach 1999–2004 piastował funkcję głównego ekonomisty Banku Pekao SA. W latach 2004–2010 członek Rady Polityki Pieniężnej NBP. W latach 2010-14 członek Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. W 2006 r. prezydent Włoch Giorgio Napolitano mianował go kawalerem Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej.

About Author