Projekt "Wszystko jest filozofią - edycja II". Trzecie spotkanie warsztatowe odbędzie się 19 kwietnia (czwartek), w godzinach 18:00-20:00, w Cafe Księgarni Vademecum. Warsztat o filozofii romantycznej w Polsce - o mesjanizmie i projekcie filozofii narodowej Bronisława Trentowskiego - poprowadzi Adam Jank.

Projekt “Wszystko jest filozofią – edycja II”.
Trzecie spotkanie warsztatowe odbędzie się 19 kwietnia (czwartek), w godzinach 18:00-20:00, w Cafe Księgarni Vademecum.
Warsztat o filozofii romantycznej w Polsce – o mesjanizmie i projekcie filozofii narodowej Bronisława Trentowskiego – poprowadzi Adam Jank.

Wstęp wolny. Na miejscu poczęstunek.
Obowiązują zapisy (limit miejsc: do 30 osób)
Potwierdzenie uczestnictwa prosimy wysłać na adres: ksiegarnia@vademecumgdynia.org z podaniem imienia, nazwiska i numeru telefonu. Zgłoszenia można dokonać również telefonicznie: 58-661 15 41
Zapraszamy serdecznie!

Vademecum filozoficzne #3 – Romantyzm w Polsce: mesjanizm i filozofia narodowa

Data: 19 kwietnia (czwartek)
Godzina: 18:00-20:00
Miejsce: Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7, Gdynia

Opis:
W wydanej w 1840 roku “Historii literatury polskiej” Michał Wiszniewski określa czasy współczesne jako “epokę Trentowskiego i Mickiewicza”. Celem naszego warsztatu będzie przybliżenie postaci i myśli Bronisława Trentowskiego. Przeczytamy wybrane ustępy z jego najważniejszego, niewydanego za życia dzieła – “Bożycy, lub teozofii”. Spróbujemy zrekonstruować jego projekt filozofii narodowej. Wreszcie, przeciwstawimy go najważniejszemu ideowemu oponentowi epoki Romantyzmu, czyli nurtowi mesjanistycznemu (w wydaniu Hoene-Wrońskiego, Towiańskiego i Mickiewicza). Podczas dyskusji zastanowimy się, co dzisiaj powinniśmy zrobić (przejąć? uaktualnić? odrzucić?) z dziedzictwem polskiego myślenia romantycznego.

Materiał do lektury: wybrane fragmenty pisma “Bożyca, lub teozofia” Bronisława Trentowskiego. Omawiany tekst można znaleźć w najnowszym numerze kwartalnika “Kronos”: “Bożyca Trentowskiego”, nr 4 (43)/2017.
Wybrane ustępy z tekstu będą także dostępne na miejscu, w Cafe Księgarni Vademecum (możliwość wypożyczenia kopii) oraz w wersji elektronicznej (wysyłamy mailem).

Warsztat poprowadzi Adam Jank – Współzałożyciel “Radykalnego słonia”. Studiuje filozofię na Uniwersytecie Gdańskim, działa w Fundacji Vademecum, interesuje się neoplatonizmem, gnozą i myślą romantyczną. Lubi koty.

Kalendarz spotkań

12 kwietnia – Filozofia, nauka i sens życia w myśli Michała Hellera – Błażej Szymichowski
19 kwietnia – Romantyzm w Polsce: mesjanizm i filozofia narodowa – Adam Jank
25 kwietnia – Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą? – dr hab. Natasza Szutta (wykład w Gdyńskim Centrum Filmowym)
10 maja – Arthur Schopenhauer i Młoda Polska – Jan Krzysztof Rychert
17 maja – Dr Oliver Sacks i jego podróże po umyśle – Marcin Wróbel

… i więcej aż do grudnia 2018!

W tym roku zorganizujemy również warsztaty o Sędziwoju Alchemiku i poszukiwaniu kamienia filozoficznego, o współczesnym stoicyzmie, o wpływie filozofii Friedricha Nietzschego na twórczość polskich poetów, o sporze Kazimierza Twardowskiego z Henrykiem Struve czy o filozoficznych inspiracjach Jacka Malczewskiego. Podejmiemy też parę świetnych tematów, których nie chcemy na razie zdradzać. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji!

O projekcie “Wszystko jest filozofią – edycja II”

“Wszystko jest filozofią – edycja II” to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.

Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski.
Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.

Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.

Organizator


Partnerzy


Patroni

About Author