wykluczenia językowe

Ciekawe i z rzadka omawiane zagadnienie nieznajomości odmiany standardowej języka arabskiego i/lub języka angielskiego w kontekście sytuacji językowej, klasowości społeczności arabskich i patriarchatu. Język arabski, prawdopodobnie jeden z najstarszym na świecie. “Współczesnym językiem arabskim (Modern Standard Arabic –
MSA), wg niekiedy rozbieżnych statystyk, posługuje się obecnie jako rodzimym ok. 250 milionów ludzi. Rozpoczął on swą karierę światową wraz z narodzeniem się i rozprzestrzenieniem islamu w VII w. n.e., stając się nie tylko językiem rytualnym, lecz uniwersalnym narzędziem rozwoju administracji, nauki, kultury i wymiany handlowej. Jako język islamu arabski jest znany, w mniejszym lub większym stopniu, w całym świecie muzułmańskim, obejmującym ok. 1,5 miliarda ludności świata” (Bogusław R. Zagórski).

Gość: dr Małgorzata Kniaź – absolwentka krakowskiej arabistyki, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Obecnie adiunkt w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ.

About Author