Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie z filozofem.
Po świętach czekają nas jeszcze świetne warsztaty o Witkacym w Vademecum ale cykl spotkań z naukowcami w 2018 zamykamy.
Było intelektualnie, kreatywnie i twórczo.
Naszym gościem będzie
dr Bartłomiej Skowron – platonik, filozof matematyczny; adiunkt na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się ontologią, m. in. problemami filozoficznej teorii całości i części. Wybrane problemy filozoficzne stara się rozwiązywać używając matematyki. Interesuje się również filozofią nauki, logiką oraz etyką. Promuje nauczanie etyki i filozofii w polskich szkołach. Jego hobby to biegi długodystansowe i turystyka rowerowa.
Silnym twierdzeniem metafizycznym argumentowanym w trakcie wykładu, jest przeświadczenie, wypowiedziane przez Władysława Stróżewskiego, że wartość uwartościawia istnienie. Nie ma istnienia neutralnego względem wartości. Nie ma jednego i jedynego sposobu istnienia. Życie w obliczu wartości bądź się intensyfikuje, bądź więdnie. Wartości prześwietlają i nasycają samo bycie, docierają do jego rdzennej, źródłowej struktury i na nią wpływają.
Data: 21.12.2018 (piątek)
Godzina: 18:00-20:00
Miejsce: Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki 2
WSTĘP WOLNY
– O projekcie „Wszystko jest filozofią – edycja II” –
„Wszystko jest filozofią – edycja II” to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.
Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżają podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolają uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski.
Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.
*Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.*
Organizator
Gdynia – Moje miasto! Cafe Księgarnia Vademecum
Partnerzy
Gdyńskie Centrum Kultury Gdyńskie Centrum Filmowe Konsulat Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie Muzeum Miasta Gdyni Teatr Gdynia Główna Tygodnik Powszechny
Patroni
TVP Kultura Trojmiasto.pl Teologia Polityczna Filozofuj Copernicus Center Press www.ccpress.pl Machina Myśli Centrum Praktyki Stoickiej Gdyńska Strefa Kultury Metropolitalna Karta do Kultury Centrum Aktywności Seniora