Powracamy z naszym flagowym projektem filozoficznym: Czas na "Wszystko jest filozofią - edycja II"! Drugie spotkanie odbędzie się 12 kwietnia (czwartek), w godzinach 18:00-20:00, w Cafe Księgarni Vademecum. Warsztat o filozofii, nauce i sensie życia w myśli Michała Hellera poprowadzi Błażej Szymichowski.


Powracamy z naszym flagowym projektem filozoficznym:
Czas na “Wszystko jest filozofią – edycja II”!
Drugie spotkanie odbędzie się 12 kwietnia (czwartek), w godzinach 18:00-20:00, w Cafe Księgarni Vademecum.
Warsztat o filozofii, nauce i sensie życia w myśli Michała Hellera poprowadzi Błażej Szymichowski.

Wstęp wolny. Na miejscu poczęstunek.
OBOWIĄZUJĄ ZAPISY (limit miejsc: do 30 osób)
Potwierdzenie uczestnictwa prosimy wysłać na adres: ksiegarnia@vademecumgdynia.org z podaniem imienia, nazwiska i numeru telefonu. Zgłoszenia można dokonać również telefonicznie: 58-661 15 41
Zapraszamy serdecznie!

Vademecum filozoficzne #2 – Filozofia, nauka i sens życia w myśli Michała Hellera

Data: 12 kwietnia (czwartek)
Godzina: 18:00-20:00
Miejsce: Cafe Księgarnia Vademecum, ul. Świętojańska 5-7, Gdynia

Opis:
Czy matematyka jest poezją? Jak szukać sensu we Wszechświecie? Gdzie leżą granice czasu, przestrzeni i prawdopodobieństwa? Prof. Michał Heller w książce “Granice nauki” zastanawia się nad trzema zasadniczymi zagadnieniami: czym jest nauka i czemu zawdzięcza ona swoje sukcesy? Jak teorie naukowe mają się do rzeczywistości? Jakie miejsce w naukowym obrazie świata zajmuje człowiek: twórca nauki i odkrywca praw przyrody?

Podczas warsztatu filozoficznego zmierzymy się z tymi pytaniami i przynajmniej spróbujemy nakreślić odpowiedzi. Spotkanie obejmie lekturę rozdziału 19. “W poszukiwaniu sensu” oraz dyskusję problemową.

Materiał do lektury: Rozdział 19. “W poszukiwaniu sensu” z książki “Granice nauki” Michała Hellera, Copernicus Center Press 2014
Tekst dostępny na miejscu w Cafe Księgarni Vademecum (możliwość wypożyczenia kopii) oraz w wersji elektronicznej (wysyłamy mailem).

Warsztat poprowadzi Błażej Szymichowski – Student trzeciego roku Filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. Zajmuje się filozofią nauki oraz teologią filozoficzną. Do jego zainteresowań należą również literatura, poezja śpiewana oraz koszykówka.

Kalendarz spotkań

12 kwietnia – Filozofia, nauka i sens życia w myśli Michała Hellera – Błażej Szymichowski
19 kwietnia – Romantyzm w Polsce: mesjanizm i filozofia narodowa – Adam Jank
25 kwietnia – Czy istnieje coś, co zwiemy moralnym charakterem i cnotą? – dr hab. Natasza Szutta (wykład w Gdyńskim Centrum Filmowym)
10 maja – Arthur Schopenhauer i Młoda Polska – Jan Krzysztof Rychert
17 maja – Dr Oliver Sacks i jego podróże po umyśle – Marcin Wróbel

W tym roku zorganizujemy również warsztaty o Sędziwoju Alchemiku i poszukiwaniu kamienia filozoficznego, o współczesnym stoicyzmie, o wpływie filozofii Friedricha Nietzschego na twórczość polskich poetów, o sporze Kazimierza Twardowskiego z Henrykiem Struve czy o filozoficznych inspiracjach Jacka Malczewskiego. Podejmiemy też parę świetnych tematów, których nie chcemy na razie zdradzać. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji!

O projekcie “Wszystko jest filozofią – edycja II”

“Wszystko jest filozofią – edycja II” to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.

Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski.
Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.

Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.

Organizator


Partnerzy


Patroni

About Author