“Akademia Małego Filozofa II” to projekt skierowany do dzieci w wieku 4-12 lat

Zaplanowałyśmy warsztaty dla trzech grup wiekowych, które zrealizujemy od marca do grudnia 2019 roku.

  • – Grupa Maluchów (dzieci w wieku 4-6 lat) spotykać się będzie raz w miesiącu w sobotę (godz. 11:00 – 12:30), podczas cyklu zajęć prowadzonych metodą dramy z Magdaleną Bochan-Jachimek. Zaplanowaliśmy 8 zajęć w okresie od marca do grudnia 2019 roku (z wyłączeniem wakacji).
  • – Grupa Starszaków (dzieci w wieku 7-9 lat) spotykać się będzie raz w miesiącu w niedzielę (godz. 11:00 – 13:00), podczas cyklu zajęć z edukacji filozoficznej z Eweliną Grądzką. Zaplanowałyśmy 8 zajęć w okresie od marca do grudnia 2019 roku (z wyłączeniem wakacji).
  • – Grupa Kadetów (dzieci w wieku 10-12 lat) spotykać się będzie również raz w miesiącu w sobotę (godz.11:00 – 13:00), podczas cyklu zajęć z edukacji filozoficznej z Eweliną Grądzką. Zaplanowałyśmy 5 zajęć w okresie od maja do grudnia 2019 roku (z wyłączeniem wakacji i grudnia). Zaproponowane przez nas tematy warsztatów niosą wartości uniwersalne i wpisują się w nowe trendy w kształceniu, w których coraz większy nacisk kładzie się na przełamywanie rutyny i przyciąganie uwagi dzieci poprzez dyskusję i wsłuchiwanie się w ich potrzeby.

Zajęcia w Grupie Maluchów prowadzi: Magdalena Bochan- Jachimek

  • – pani Magda poprowadzi zajęcia sprawdzoną już metodą dramy. To metoda nauczania i wychowania, odwołująca się do indywidualności dziecka. Kształci umiejętność nawiązywania dialogu i samodzielnego dochodzenia do wiedzy. Pani Magda jest absolwentką Studium Aktorskiego im. A. Sewruka w Olsztynie, obecnie współpracuje z Teatrem BOTO, Teatrem Gdynia Główna i Gdyńskim Centrum Kultury. Prowadzi warsztaty teatralne “W Kaczych Butach”, autorskie imprezy Teatrzyk Bezwstydny oraz Teatrzyk Młodego Artysty, a bywa, że i Konferencję Rybną.

Zajęcia w Grupie Starszaków oraz w Grupie Kadetów prowadzi: Ewelina Grądzka

  • – edukatorka, popularyzatorka nauki. Jest prezesem Stowarzyszenia „Pod wspólnym niebem”, którego misją jest zaangażowanie w budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy i promowanie idei pokoju i współpracy. Prowadzi projekty w Polsce i zagranicą, w krajach rozwijających się np. Kirgistan. Wierzy, za Arystotelesem, że „Wszystkim ludziom wrodzone jest pragnienie poznania”. jest doktorantką Akademii Ignatianum w Krakowie na Wydziale Filozoficznym. Przeszła szkolenie z facylitacji zajęć z filozofii dla dzieci przy „The Philosophy Foundation” w Londynie i prowadziła zajęcia w Szkole Podstawowej Sandhurst w Catford, Londyn.

TEMATY 4-6 lat Maluchy

1. Daj łyka. Czy łatwo jest się dzielić? (23.03.19) Każdy, bez względu na wiek ma prawo do swojej własności i decydowania o swoich rzeczach. A jednak od najmłodszych lat uczymy się dzielić z innymi. Czy dzielenie się z innymi jest naprawdę konieczne, skoro nie jest takie łatwe? Spróbujemy porozmawiać o wartości dzielenia się z innymi bez przymusu i nakłaniania, tylko z własnej dobrej woli, z serca.

2. Uczucia pierwotne: Strach. (06.04.19) Czego się boimy i dlaczego? Bez odczuwania strachu, trudniej byłoby nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji, nie potrafilibyśmy zadbać o własne bezpieczeństwo.Czego boją się dzieci: ciemności, burzy, potworów, samotności? Niby strach jest czymś niefajnym, jednak wiele osób lubi się bać. Dlaczego? Porozmawiamy o tym, czego się boimy, dlaczego i kiedy jest to niefajne.

3. Być eko! Co to znaczy? (11.05.19) Już maluchy wiedzą, że trzeba dbać o naszą planetę, ale przyjrzymy się temu, co oznacza bycie eko? Czy wystarczy wyrzucać śmieci do kosza a nie na ulicę? Czy wystarczy segregować odpady? A może eco to znaczy dbać o siebie i np. o swoje zwierzęta? Czy da się to kupić? Jeżeli tak, to ile to kosztuje? I najważniejsze po co to komu potrzebne?

4. Emocje – czym są? Jakie są? (08.06.19) Umiejętność rozpoznawania własnych emocji pozwala zrozumieć i dostrzec uczucia innych. Badania pokazują, że po trzecim roku życia dziecko potrafi nazwać nie tylko swoje własne uczucia, dostrzega również emocje innych. W szóstym roku życia w miarę swobodnie o tym rozmawia. Im więcej relacji dziecko nawiązuje, tym lepiej rozwija się społecznie i tym lepiej potrafi nazwać emocje swoje i dostrzega różne stany emocjonalne innych ludzi. Emocje towarzyszą nam cały czas. Spróbujemy je nazwać i się nimi podzielić.

5. Ocenianie po pozorach. (28.09.19) Co skrywa opakowanie? Czy pod ładnym opakowaniem zawsze znajdujemy coś dobrego? Czy brzydkie jabłko potrafi być smaczne? Czy wygląd ma znaczenie czy ocenianie po pozorach to tylko płytkie i schematyczne myślenie? Czy wygląd jest tylko formą? A jeżeli i tak nie wolno oceniać po pozorach, to w takim razie po co w ogóle ładnie wyglądać?

6. Lubić – co to znaczy? (12.10.19) Czasami tak jest, że kogoś poznajemy i od razu go lubimy. Dlaczego? A czy można kogoś / coś równocześnie lubić i nie lubić?

7. Kłamstwo. (23.11.19) Czasem każdy z nas kłamie. Dzieci kłamią ze strachu albo ze wstydu. Czasami by komuś zaimponować. Czasami kłamstwo służy nam jako ochrona przed karą albo kłamiemy by ponosić winy. Naukowcy, twierdzą jednak, że kłamstwo to normalny etap, element rozwoju. Porozmawiamy o tym czy zawsze należy mówić prawdę. Czy da się żyć bez małych kłamstw?

8. Asertywność. (21.12.19) Dorośli szanują moje uczucia ale ja ciągle uczę się jak odmawiać i wyznaczać granice ingerencji innych w swoje życie. Bardzo trudno jest zrozumieć kiedy dobre wychowanie nakazuje ustąpić i np. pożyczyć zabawkę a kiedy mamy prawo do nienaruszalnej własności i spokojnie odmówić. Spróbujemy pokazać jak argumentować, przekonywać, wspołczuć i negocjować.

TEMATY 6-9 lat Starszaki

 1. Rozciąganie czasu. (17.03.19) Jutro mały Jaś będzie obchodził urodziny! Ale ten tydzień tak bardzo już mu się dłużył, każdy dzień bliżej urodzin wydawał się ciągnąć w nieskończoność. Jak to możliwe zaczął się zastanawiać? Czy czas może naprawdę zwalniać lub przyspieszać? Jasiu idzie w końcu spać. Ale czy sen to może nie jakaś maszyna czasu? Czy w ogóle może istnieć maszyna czasu?

2. Robot SIBI i Kradzież. (28.04.19) Dzieci będą się musiały zmierzyć z pytaniem za co ponosimy odpowiedzialność, czym jest wiedza oraz czym jest dowód? Dominik zaprzyjaźniony jest ze swoim robotem SIBI ale zaczyna odczuwać ograniczenie tego systemu i pragnie by jego towarzysz stał się bardziej interaktywny. Jednakże, jak się okaże zwiększenie mobilności robota wiązać się będzie z nowymi problemami, m. in z niewłaściwym wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

3. Nowy świat (Republic Island). (26.05.19) Jak ustalić kto ma podejmować kluczowe decyzje, wpływające na nasze życie? Jak rozwiązywać konflikty? Co jest słuszne? Czy może lepiej jest samemu? Tylko, jeżeli bylibyśmy sami to czy wtedy potrzebne są zasady? Stworzenie systemu, który odpowiada wszystkim jest niezwykle skomplikowane. Zwłaszcza jeśli ląduje się na bezludnej wyspie i trzeba zacząć wszystko od początku.

4. KAZIU BACH! (16.06.19) Czy potrafimy panować nad naszymi emocjami? Czy placebo może nas uzdrowić? Przekona się o tym nasz bohater Kaziu, który nie potrafi reagować na to co go złości inaczej, niż agresją. Za każdym razem, gdy któreś z dzieci go zdenerwuje…BACH! Ale pewnego dnia, spotka na swojej drodze przebiegłą staruszkę…

5. Goldfinger. (15.09.19) Czy bylibyśmy szczęśliwy gdyby spełniały się nasze życzenia? Czym jest życzenie? Czy i jak możemy spełniać nasze życzenia? Król Midas, choć dobrego serca, stał się ofiarą swojej zachłanności. Nieprecyzyjnie wypowiedziane życzenie kosztowało go dużo więcej niż mógł się spodziewać. Jak mógł to zrobić inaczej?

6. Sztuczna inteligencja SIBI 2019 Programowanie moralności. (20.10.19) Tata Dominika postanawia stworzyć mu nowy model robota SIBI 2019, który będzie bardziej mobilny i będzie mógł aktywniej towarzyszyć synowi w ciągu dnia. Jednakże, choć część konstrukcyjna jest już gotowa trzeba mu jeszcze zaprogramować moralność. To zadanie powierzymy naszym Akademikom.

7. Historia niepamięci. (10.11.19) Po co nam są wspomnienia? Czy bez wspomnień nadal bylibyśmy tymi samymi ludźmi? Czy wspomnienia budują nasza tożsamość? Odyseusz, obudziwszy się po ledwo przeżytym sztormie, nie może sobie przypomnieć kim jest i jak ma na imię. Czasowo otrzymuje więc nowe imię i jest zaproszony w gości do króla Alkinoosa do czasu aż wydobrzeje. Jednak, czy bez wspomnień Odyseusz jest nadal tym samym człowiekiem

8. Wszystko na własność. (08.12.19) Co jest naszą własnością? Czy możemy wszystko posiadać? Czy moje serce jest moją własnością? A rodzice? Czy ktoś może posiadać gwiazdy, przyrodę, morze? Zastanowimy się czym jest własność i czy istnieją jej granice oraz jakie są konsekwencje posiadania.


TEMATY 10-13 lat-Kadeci

1. Sklepik pełen rozmaitości. Temat warsztatów: Przeznaczenie. (18.05.19)

Warsztaty: Sklepik pełen rozmaitości przesunięte na późniejszy termin.

Pewnego dnia, wracając do domu trafiasz na nieznaną Ci wcześniej uliczkę. Przechodząc blisko wystawy zauważasz coś ciekawego- ogromne rzędy równo poukładany książek ciągnące się aż po sam sufit. Zaintrygowany wchodzisz i przyglądając się tytułom dostrzegasz, że to biografie twoich bliskich i znajomych… aż nagle dostrzegasz swoją! Czy doczytasz ją do końca? Co będzie zapisane na ostatniej karcie? Czy pozostanie pusta? Czy może będzie już zapisana, ale zmieni się jeśli Ty się zmienisz?

2. Marny obrazek. Temat warsztatów: Trudny wybór. (15.06.19)

Być miłym czy szczerym? Pewnego dnia przychodzi do Ciebie kolega i pokazuje swój wytrwale malowany obraz by spytać Cię co o nim sądzisz. Niestety, nie masz mu do powiedzenia nic pozytywnego. Co zrobisz? Czy powinieneś mu powiedzieć co myślisz? Czy jeśli powiesz, że jest dobry, to skłamiesz? Czym jest kłamstwo? Co jest ważniejsze: bycie miłym czy szczerym? Czy bycie miłym jest zawsze dobre?

3. Test Turinga. Temat warsztatów: Serce w maszynie. (14.09.19)

Kiedy słynny matematyk Alan Turing próbował zdefiniować sztuczną inteligencję, wymyślił eksperyment dziś zwany Testem Turinga. Miało to na celu sprawdzenie czy człowiek rozmawiający z maszyną będzie się w stanie zorientować, że jest to sztuczna inteligencja a nie drugi człowiek. Naszym zadaniem będzie wymyślić takie pytania by „złapać” rozmówcę (maszynę) na fałszu.

4. Blaski i cienie mądrości. Temat warsztatów: Prawdziwa mądrość, inteligencja. Czym są. (19.10.19)

Słynny grecki filozof Tales przybył do Egiptu, na dwór Faraona. Jednakże spotkanie dwóch gigantów, nie mogło skończyć się bez konfrontacji. Faraon słysząc o wielkiej mądrości Talesa postanowił wystawić go na 3 próby, zwłaszcza, że sam uważał się za najmądrzejszego człowieka na Ziemi i boga. Przekonamy się jaką siłę ma argument, zastanowimy się czym jest prawdziwa mądrość i czy różni się czymś od inteligencji.

5. Gdzie jesteś? Temat warsztatów: Tożsamość. (09.11.19)

Temat tożsamości osobistej zajmuje filozofów od czasów starożytnej Grecji. Bycie tym samym człowiekiem (tą samą osobą), bycie sobą, bycie tym za kogo się podajemy. Tożsamość to więcej, niż identyczność. A może nie? Zastanowimy się nad tym, przyglądając się przygodzie Zosi i Ani, które postanawiają zamienić się swoimi ciałami/mózgami.

Humorystyczne aspekty zajęć pomogą nam przy rozważaniu treści etycznych. Zaangażowanie uczestników warsztatów w tworzenie różnych wariantów przedstawianych problemów, pozwoli rozpatrzyć dany problem z wielu perspektyw i wnikliwie mu się przyjrzeć. Małym mieszkańcom Gdyni zapewnimy mnóstwo satysfakcji, ucząc je szacunku dla poglądów drugiej osoby, rozwijania wyobraźni, twórczego myślenia, kreatywności, krytycyzmu. Uświadomimy im potrzebę zadawania pytań i samodzielnego poszukiwania odpowiedzi. Dzięki warsztatom prowadzonym metodą dramy, stymulującym zmysły, intuicję i wyobraźnię dziecka oraz dzięki wykorzystaniu w praktycznym działaniu całej jego wiedzy o świecie, damy maluchom możliwość poznania swoich talentów, wiedzy i umiejętności. W Grupie Starszaków i w Grupie Kadetów podejmiemy już trudniejsze tematy. Spróbujemy zainteresować uczestników i skłonić do porównania swoich poglądów o myśleniu abstrakcyjnym, czy w ogóle ma sens myślenie o niczym. Zorganizujemy warsztaty o blaskach i cieniach prawdziwej mądrości jak i o możliwości programowania moralności. W filozofii nie ma gotowych odpowiedzi . Na tym polega jej magnetyzm, że zachęca do samodzielnego poszukiwania. Liczymy, że stałym rezultatem uczestnictwa w naszych warsztatach stanie się właśnie to poszukiwanie odpowiedzi.

About Author