Polska filozofka, prof. Agata Bielik-Robson będzie naszym kolejnym gościem w ramach cyklu "Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane". Popularyzatorska seria wydarzeń ma na celu prezentację dorobku polskich naukowców, a także, poprzez otwartą dyskusję, aktywizację osób, które na co dzień nie mają kontaktu z filozofią. Temat najbliższego spotkania to: Nowoczesność a religia.

Polska filozofka, prof. Agata Bielik-Robson będzie naszym kolejnym gościem w ramach cyklu “Wszystko jest filozofią – rozmowy niekontrolowane”. Popularyzatorska seria wydarzeń ma na celu prezentację dorobku polskich naukowców, a także, poprzez otwartą dyskusję, aktywizację osób, które na co dzień nie mają kontaktu z filozofią. Temat najbliższego spotkania to: Nowoczesność a religia.

Gdzie? Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Kiedy? 01.09.2017, godz. 20:30

Agata Bielik-Robson – pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz jako profesor Jewish Studies na Wydziale Teologii i Religioznawstwa w University of Nottingham. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów w językach polskim, niemieckim i angielskim oraz osiem książek. Zajmuje się współczesną filozofią podmiotu, teorią literatury oraz filozofią religii, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa żydowskiego. Mieszka w Warszawie i w Nottingham.

“Wszystko jest filozofią – rozmowy niekontrolowane” to dwa cykliczne wydarzenia, skierowane do wszystkich osób zainteresowanych filozofią i humanistyką.

Pierwszy cykl to seria spotkań z polskimi filozofami i naukowcami, którzy aktualnie zajmują się pracą akademicką i popularyzacją wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe). Jeszcze w tym roku gościć będziemy między innymi: prof. Marka Cichockiego, prof. Tomasza Swobodę oraz naukowców związanych z Copernicus Center: dr Łukasza Lamża i dr Mateusza Hohola.

Nasz drugi cykl obejmuje otwarte dyskusje filozoficzne realizowane w przestrzeni Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni. Inspirację stanowi sprawdzona formuła Sokrates Cafe, w której uczestnicy na początku spotkania wybierają temat dyskusji w drodze głosowania. Rozmowa jest moderowana, uczestnicy starają się posługiwać zrozumiałym językiem, unikać specjalistycznego słownictwa i bezpośrednich odniesień do prac filozoficznych. Chodzi o filozofowanie zgodne z rozumem, “który jest najlepszym doradcą”, jak miał mawiać sam Sokrates na ateńskim rynku. Taka formuła daje nam unikalną szansę na aktywizację osób, które na co dzień być może nie mają kontaktu z filozofią i humanistyką.

Fot. MAGDA STAROWIEYSKA/FOTORZEPA

Wydarzenie na Facebooku
Wydarzenie na Trójmiasto.pl

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Organizator


Partnerzy


Patroni medialni

About Author