Zapraszamy na pierwsze Vademecum filozoficzne, które realizujemy w ramach projektu: "Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane".

Zapraszamy na pierwsze Vademecum filozoficzne, które realizujemy w ramach projektu: “Wszystko jest filozofią – rozmowy niekontrolowane”.

Gdzie? Cafe Księgarnia Vademecum w Gdyni, ul. Świętojańska 5-7
Kiedy? 8 marca (środa), godz. 18:00 – 20:00

Oto tematy, które przygotowaliśmy z myślą o najbliższym dyskusyjnym spotkaniu, tradycyjnie rozpoczniemy je od głosowania:

1. Czy mamy wolną wolę?
2. Czy powinniśmy zjadać zwierzęta i rośliny?
3. Czy sztuka współczesna zatraciła pojęcie piękna?

Nasz cykl to w pierwszej kolejności otwarte dyskusje filozoficzne realizowane w przestrzeni Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni. Inspirację stanowi sprawdzona formuła Sokrates Cafe, w której uczestnicy na początku wybierają temat dyskusji w drodze głosowania. Rozmowa jest moderowana, uczestnicy starają się posługiwać zrozumiałym językiem, unikać specjalistycznego słownictwa i bezpośrednich odniesień do prac filozoficznych. Chodzi o filozofowanie zgodne z rozumem, “który jest najlepszym doradcą”, jak mawiał Sokrates na ateńskim rynku. Taka formuła daje unikalną szansę na aktywizację osób, które na co dzień być może nie mają kontaktu z filozofią jako dyscypliną wiedzy.

“Wszystko jest filozofią – rozmowy niekontrolowane” to również seria spotkań z polskimi filozofami i naukowcami, którzy aktualnie zajmują się pracą akademicką i popularyzacją wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).

A jeszcze w tym roku gościć będziemy w Gdyni między innymi: dr Artura Szuttę, dr Andrzeja Karalusa, dr Annę Dziedzic, prof. Agatę Bielik-Robson, prof. Marka Cichockiego, prof. Tomasza Swobodę, jak i naukowców związanych z Centrum Kopernika: dr Łukasza Lamża i dr Mateusza Hohola.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Organizator


Partnerzy


Patroni medialni

About Author