Z przyjemnością zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach naszego projektu "Wszystko jest filozofią - edycja II". Najbliższe spotkanie odbywa się pod Patronatem Nagrody Literackiej Gdynia. Naszym gościem będzie Adam Lipszyc! Temat: "Filozofia przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem pewnego placu w Warszawie".

Z przyjemnością zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach naszego projektu “Wszystko jest filozofią – edycja II”. Najbliższe spotkanie odbywa się pod Patronatem Nagrody Literackiej Gdynia. Naszym gościem będzie Adam Lipszyc! Temat: “Filozofia przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem pewnego placu w Warszawie”.

– Filozofia przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem pewnego placu w Warszawie –

Data: 30 sierpnia (czwartek)
Godzina: 21:00-22:15
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia

Od wieków filozofowie rozmyślali nad naturą czasu. Nieco mniej uwagi poświęcali przestrzennemu aspektowi świata, ale i na ten temat powiedzieli niemało rzeczy całkiem fascynujących. Jaka jest natura przestrzeni? Jak przestrzeń wiąże się z cielesnością i afektywnym wymiarem ludzkiej egzystencji, z naszą pamięcią i naszymi próbami zapanowania nad otaczającym światem? Podczas wykładu spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, możliwe odpowiedzi konfrontując z pewnym bardzo konkretnym przypadkiem, a mianowicie pewnym placem w centrum Warszawy.

Adam Lipszyc – eseista i tłumacz. Jest doktorem habilitowanym nauk filozoficznych, profesorem nadzwyczajnym Polskiej Akademii Nauk. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, uczy w Szkole Nauk Społecznych, w Collegium Civitas oraz na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Jest autorem wielu książek i tłumaczem eseistyki Gershoma Scholema i Waltera Benjamina. Jest laureatem nagrody Literatury na Świecie im. Andrzeja Siemka, nagrody Allianz Kulturstiftung i Nagrody Literackiej Gdynia za książkę “Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina” (Kraków, 2012).

Wydarzenie na Facebooku!
Informacja na Trójmiasto.pl!

– Kalendarz spotkań –

30 sierpnia – Filozofia przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem pewnego placu w Warszawie – dr hab. Adam Lipszyc – wykład w Muzeum Miasta Gdynia
6 września – Forma polska. Witold Gombrowicz jako filozof – Adam Jank
27 września – Rewolucja naukowa w naukach społecznych – dr Zdzisław Długosz
4 października – Ontologia wyobraźni – Marcin Wróbel
11 października – Wprowadzenie do stoicyzmu – Marek Ścibor
24 października – Nieliberalna lewica, nieliberalna prawica – Agnieszka Kołakowska (wykład w Muzeum Miasta Gdyni)

… i więcej aż do grudnia 2018!

W tym roku zorganizujemy również warsztaty o Sędziwoju Alchemiku i poszukiwaniu kamienia filozoficznego czy o filozoficznych inspiracjach malarza Jacka Malczewskiego. Podejmiemy też parę świetnych tematów, których nie chcemy na razie zdradzać. Zachęcamy do śledzenia dalszych informacji!

– O projekcie “Wszystko jest filozofią – edycja II” –

“Wszystko jest filozofią – edycja II” to cykl warsztatów filozoficznych przybliżających podstawy wiedzy filozoficznej oraz spotkania z polskimi filozofami zajmującymi się aktualnie pracą akademicką.
Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy. Wówczas punktem wspólnym spotkań było życie w kosmopolitycznej, multikulturowej a jednocześnie religijnej i patriotycznej nowoczesności.
W tym roku, z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, skupimy się na polskiej myśli filozoficznej.

Warsztaty filozoficzne w przystępny sposób przybliżą podstawy wiedzy filozoficznej oraz pozwolą uczestnikom opanować najważniejsze umiejętności filozoficzne, takie jak: czytanie ze zrozumieniem tekstów klasycznych myślicieli, zdolność do krytycznego myślenia oraz prowadzenia rzetelnej, kulturalnej dyskusji. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy wolontariuszy; studentów i absolwentów filozofii, osoby nią zainteresowane oraz nauczycieli szkolnych i akademickich.
Druga część projektu to seria spotkań wykładowych z polskimi filozofami, aktualnie zajmującymi się pracą akademicką i popularyzacją tej dziedziny wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).
Zaprosiliśmy naukowców związanych z prężnie działającymi środowiskami filozoficznymi z całej Polski.
Pierwsza odsłona naszego projektu, pokazała jak wielki potencjał tkwi w organizowaniu tego typu wykładów.

Mecenasem Projektu jest Miasto Gdynia.

Organizator


Partnerzy


Patroni

About Author

2 thoughts on “Adam Lipszyc / Filozofia przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem pewnego placu w Warszawie

Comments are closed.